דף הבית » חלק שלישי – מעט מילים

חלק שלישי – מעט מילים

באותו יום שראיינתי את נ. פגשתי גם את ו. שקטה, ביישנית ובפנים סוערת ומלאה בחלומות. "אני לא יודעת למה אני רוצה להיות נהגת משאית אבל זה מה שאני רוצה כבר הרבה שנים. הפעם אני נרשמת ומתחילה ללמוד".

אנחנו יושבות בחדר ומדברות, והוילון מאחוריה צבעוני עם כנפיים של פרפר. האישה הזו באמת רוצה לעוף, אני מרגישה אותה דחוסה בתשוקה. מאחוריה החלון והסורגים. יש יותר מידי מגבלות בחיים שלה.

איך היא מחזיקה את הפער הזה? אצבעות הידיים שלה מפרכות זו את זו בכל פעם שהיא שותקת וחושבת. כמו מחזיקה את המילים שלא יברחו, מסננת טוב טוב מה היא אומרת. אני מבינה הרבה בשפה השקופה שבינינו. לא לוחצת. שותקת יחד איתה. אח״כ כבר לא שמעתי ממנה יותר.

יש ראיון, יש ציור, אין ריקמה.

כאן הסקיצה

Part 3 – Very few words

On the day I had interviewed N. I had also met W. quiet and shy, with an inner-fire and full of dreams. "I don't know why I want to be a truck driver but I do, and for many years now. This time I'm going to enroll and start learning."

We are sitting in the room, talking, and the curtain behind her is colorful with butterfly wings. This woman really wants to fly. I can feel her condensed with passion. The window behind her is barred. Her life has too many constrictions.

How does she contain this gap? Her hands fidget every time she stops talking and thinks. It is as if she is holding her words, so they do not slip away, carefully sieving out the things she says. I understand a lot through this transparent language we share. I do not push. I stay silent with her. And I never heard from her again.

The interview is there, the portrait is there, the embroidery is not.

The sketch is here


אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים