דף הבית » # 8 מירי, 20. טורנטו | Miri, 20. Toronto

# 8 מירי, 20. טורנטו | Miri, 20. Toronto

מאיפה את באה

אני מסתובבת במזרח כבר שלושה חודשים. הייתי בהודו, ויאטנם, באלי, סינגפור ועכשיו יפן. אני באמצע לימודים באוניברסיטה, יחסים בינל"א. לקחתי הפסקה. חשבתי אולי להחליף וללמוד עריכת דין, או אמנות. אני מחפשת לעסוק במשהו שיעזור לי להשפיע על חיים של אנשים, לשנות את הדרך בה אנשים חושבים

למה את מטיילת

היה לי קיץ קשה מאד. הייתי בישראל עם עוד קבוצה של חברים. היה ערב שכולנו הלכנו למסיבה. אני הלכתי עם חבר ששתה המון והשתכר. הוא התנהג אליי ממש לא יפה, באגרסיביות. היינו אמורים לחזור יחד, אבל העדפתי ללכת משם, והוא נשאר

למחרת חיפשו אותו. מצאו אותו. הוא מת

אני מבינה שזו לא אשמתי, אבל זה לא עוזב אותי. המחשבה שאם אני הייתי נוהגת אחרת, מתעקשת שיחזור איתי או לא עוזבת אותו, זה יכול היה להיגמר אחרת.

היה לנו חבר משותף, שהיה איתי בקשר קרוב ותמך בי. אחרי כמה חודשים, סיכמנו שנצא לטייל כדי להתנתק קצת, לברוח מהכל. הטיול היה מתוכנן ומאורגן. חודש לפני שהיינו אמורים לצאת, הוא נעלם. פשוט הפסיק להגיב לי להודעות. החלטתי שאני לא מוותרת על הטיול הזה ואני נוסעת, גם אם זה לבד.

ההורים שלי לא ממש הבינו את זה. רצו שלפחות אסיים את הלימודים, אבל הייתי חייבת לנסוע

היום אני מבינה שאמנם ברחתי ממשהו, אבל הגעתי למקום שאני יותר מבינה את עצמי. דווקא בגלל שיצאתי מהשגרה, מכל מה שמוכר, לסביבה זרה, לבד, הצלחתי להכיר את עצמי מחדש

מה היעד הבא

אולי אמשיך מפה להוואי. אני מחכה לראות שמזג האוויר יתחמם קצת בקנדה ואז אוכל לחזור. אני מגעגעת הביתה, יכול להיות שגיליתי שאני לא אוהבת להיות מאד רחוקה מהבית לכל כך הרבה זמן

#8 Miri | 20 | Toronto

May 12, 2018 – Japan

Where do you come from?

I've been travelling in Asia for three months now. I've been to India, Vietnam, Bali, Singapore, and now Japan. I'm in the university, studying International Relations, but I took some time off. I thought maybe I'd change my major and study law or art instead. I'm looking for a professional path that will help me to influence people's lives, to change the way people think.

Why do you travel?

I had a really tough summer. I was in Israel with another group of friends. One night, we all went to this party. I went with a friend who drank a lot and got totally wasted. He treated me real bad, aggressively. We were supposed to leave together, but I preferred to leave earlier and he stayed behind.

The following day, they looked for him. They found him. He was dead.

I understand that this wasn't my fault, but it haunts me. The thought that if I would have reacted in another way, insist on taking him away when I left or stayed with him, it could have ended differently.

We had a mutual friend, who kept close contact and supported me. After a few months, we agreed to go travelling together and disconnect a bit, escape from it all. The trip was planned and sorted. A month before we were supposed to leave, he disappeared. He simply stopped responding to my messages. I decided I was not going to give up on this trip, I will go anyway, even if it would be on my own.

My parents didn't really understand it. They wanted me to at least finish my degree first, but I just had to go.

Today I understand that I was indeed escaping something, but I came to a place where I understand myself better. It was only coming out of my routine, of all that was familiar, into a foreign environment, alone, which helped me reencounter myself.

 

What is your next destination?

I might continue from here to Hawaii. I'm waiting for the weather to warm up a bit in Canada, and then I would be able to go back. I miss home. It could be that I've discovered that I don't like being too far from home for too long.

[wpforms id="1886" title="true" description="true"]

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים