דף הבית » ר'. בת 42 נשואה, ארבעה ילדים

ר'. בת 42 נשואה, ארבעה ילדים

מה רצית להיות כשהיית קטנה? חלמתי להיות שוטרת. ראיתי איך אני באה לכפר עם ניידת של המשטרה ולוקחת אנשים רעים לכלא. ראיתי את הכבוד שאנשים נותנים לשוטרים וזה משהו שרציתי להרגיש בעצמי, אבל לא רציתי שיפחדו ממני.


מה את רוצה להיות היום? אני רוצה להיות נהגת. לנסוע באוטו למקומות שקשה לי להגיע אליהם. אחת הבנות שלי נולדה עם פיגור קל. מאז שהייתה בת חצי שנה אני נוסעת איתה באוטובוסים לטיפולים בבתי חולים 3 פעמים בשבוע. זה קשה.


מה החלום שלך? יותר מהכל אני רוצה להיות מאושרת. להרגיש ממש שמחה זה החלום האמיתי. בעתיד, אני ארצה להמשיך לרקום כמו סבתא שלי. היא הייתה מכינה את הנדוניה לבנות ורוקמת להם על המצעים. לפעמים אני חושבת שאולי ירשתי ממנה את האהבה לרקמה. אולי גם היא רצתה כמוני, את השקט הזה לעצמה.R. 42 year-old, married, mother of four

What did you want to be when you were a child?

I dreamed of being a policewoman. I saw myself driving into the village in a police car, arresting bad guys and putting them away. I saw how people respect policemen, and I wanted to be respected that way, but I didn't want to be feared.

What would you like to do today?

I want to be a driver. Drive around to places that are hard for me to reach. One of my girls was born with a borderline disability. Since she was six months old, I've been taking her by bus to the hospital 3 times a week. It's hard.

What is your dream?

More than anything, I want to be happy. Feeling truly happy is my real dream. In the future, I'd like to continue embroidering like my grandmother did. She embroidered bed-linen as dowry for the girls of the family. I sometimes think I may have inherited her love for embroidery. Maybe she also wanted this tranquility for herself, just like me.


אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים