דף הבית » #15 אנה מצרפת, 66 | Anna 66 France

#15 אנה מצרפת, 66 | Anna 66 France

מאיפה את מגיעה?

מצרפת, וסוף סוף הגעתי לישראל! עוד לפני 40 שנה רציתי להגיע לכאן, בגלל הדת, ורק עכשיו זה קרה. בינתיים הספקתי לעבור  ב – 45 מדינות, ולוותר על הדת. הבנתי שדת זה מה שיש לבן אדם בתוך עצמו. אני לא צריכה ספר שיגיד לי איך לחיות.

למה את מטיילת?

התחלתי לטייל בגיל 18. נסעתי לאפריקה, הגעתי לצ׳אד. שם היה החופש המוחלט. הרגשתי שאני לגמרי עצמי. בבקרים לימדתי גרמנית והיסטוריה, וצהריים נסעתי על הטוסטוס לשחות בנהר עם היפופוטמים. בגיל 19 התחתנתי שם עם בחור צרפתי והמשכתי להסתובב.

אני חייבת לטייל. אם אני לא אטייל אני לא רוצה לחיות. זה ישמע מוזר אבל יש קול בתוכי שאומר לי שאני צריכה לצאת מצרפת. צפוף לי שם. אני צריכה לראות את כל האנשים שיש בעולם, לדבר עם אנשים מכל מיני תרבויות ושפות. העולם שייך לכולם, לא צריך שיהיו בו חומות. 

מה היעד הבא?

אני נוסעת במאי לסנט פטרסבורג באוניה מדנמרק. הייתי רוצה להיות בניו זילנד, הרבה אנשים שאני מכירה אמרו שזה מקום מקסים, גם ליפן, בעיקר לגנים שם. זה קצת יותר מסובך למצוא עם מי לטייל. בעבר טיילתי הרבה עם אחותי אבל היא נפטרה, וגם חבר טוב שטיילנו יחד, נפטר, ואחרים החליטו שהספיק להם כבר לא רוצים לטייל יותר.

#15 Anna | 66 | France

Where do you come from?

From France, and finally, I made it to Israel! I wanted to come 40 years ago, for religious reasons, and I only managed to do it now. In the meanwhile, I travelled in 45 countries and let go of religion. I understood that religion is what a person has within. I don't need a book to tell me how to live.

Why do you travel?

I started travelling when I was 18. I went to Africa, and landed in Chad. It was the place of absolute freedom. I felt completely myself. In the mornings, I would teach German and History, and in the afternoons I would ride my scooter to swim with the hippos in the river. At the age of 19, I married a French guy over there, and then continued travelling.

I must travel. If I cannot, I'd rather die. It might sound weird, but there's a voice inside me that tells me I have to leave France. It's too crowded for me there. I need to see all the people that exist in the world, talk to people of all cultures and languages. The world belongs to everyone, it should have no walls.

What is your next destination?

In May, I'll be going on a ship from Denmark to St. Petersburg. I would like to visit New Zealand; many people I know told me it's a beautiful place, also Japan, especially the Japanese gardens. It's a little bit more complicated to find travel companions. I used to travel a lot with my sister, but she passed away, and another good friend with whom I'd travel at times had died, and others simply decided they've had enough and they don't want to travel anymore.

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים