דף הבית » חנאן, בת 35 נשואה, שני ילדים

חנאן, בת 35 נשואה, שני ילדים

מה רצית להיות כשהיית קטנה? תמיד אהבתי לעצב לבובות בגדים, כשגדלתי עיצבתי גם לעצמי כמה בגדים לבית.  אין לי מכונת תפירה, תפרתי ביד עם חוט. מאד רציתי להתפתח עם זה, ללמוד עיצוב אופנה ותפירה, ולהיות מעצבת מפורסמת.

מה את רוצה לעשות היום? הייתי רוצה ללמוד, שהילדים שלי ילמדו, ובעיקר לחיות בסביבה רגועה. בלי מלחמות. כל הזמן יש פה חתונות. גם עכשיו מה שאת שומעת בחוץ, כל המוסיקה הזאת. זה לא משמח אותי, כי אני יודעת שעוד שנה יתגרשו. לפעמים אני רוצה לעבור מפה למקום שקט יותר, אבל מי שנולד פה, קשה לו לעזוב את הים. הים מרגיע אותי. אני קמה בבוקר עושה הליכה בחוף עם אחיות שלי, זה נותן לי אוויר לכל היום.

מה החלום שלך? אם לא היו לי מגבלות הייתי רוצה שיהיה לי בבית מקום, שנשים יוכלו לבוא אליו, לשתות תה, לדבר על החיים. תוך כדי אני אעצב להן שמלה, בגדים, ואתן להם מהניסיון חיים שלי, דרך מה שאני עברתי. לעצב שמלה ואת הנשמה.

Hannan,  35 year-old, married, mother of two

What did you want to be when you were a child?

I've always liked designing clothes for dolls, and when I grew up I designed some home clothes for me too. I don't have a sewing machine, so I made it all by hand. I really wanted to take it further, to study fashion design and sewing, and to be a famous designer.

What would you like to do today?

I'd like to study, to have my kids study, and mainly to live in a relaxed environment. No wars. Here, there are weddings all the time. The music you hear outside right now is also a wedding. I'm not happy about it, because I know that they'll get divorced within a year. Sometimes, I want to move to a quieter place, but those who were born here find it hard to leave the sea. It calms me. I wake up in the morning, take a walk with my sisters on the beach; it gives me air for the whole day.

What is your dream?

If I had no limitations, I would've liked to have a space in my home where women could come to, share some tea and talk about life. In the meanwhile, I'll design them a dress or other clothing, and share my personal life experience with them. Designing dresses and souls.


אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים