דף הבית » יום 191, בת-גירל. בחורה דיגיטלית, כן כן  

יום 191, בת-גירל. בחורה דיגיטלית, כן כן  

כך נפגשנו: אתמול היה רגע של קרייסיס במערכת. ממש ככה. הלפ-טופ הדי חדש שלי, עשה סימנים מוקדמים במשך שבוע של התפגרות, אך העדפתי להתעלם מהם באלגנטיות. כמובן ששילמתי את המחיר, אתמול הוא שבק חיים. “הלך ההארד דיסק” אמרו לי במעבדה.

נשמתי נעצרה לרגע, כי בשבילי הלפ-טופ זה הבלון חמצן שלי (מביך להודות אך זו המציאות), אבל נזכרתי בגיבוי שאני מקפידה לעשות, ונרגעתי.

בבית, שגיליתי שהגיבוי גם נדפק, והקובץ הכי עדכני הוא ממאי שנה שעברה, הייתי זקוקה בעצמי לגיבוי ותמיכה. התקשרתי לבת, שלגמרי הבינה אותי.

1. עד כמה את מחוברת למחשב?

זה כמו עוד יד, עוד סוג של איבר מבחינתי. אני כותבת באתר שלי:

  "אם מחר אני מועברת לאי בודד אני לוקחת איתי את הירו-נאקומורה (הלפטופ שלי), מודם לוויני ועט גרפי. היצירה, הלימודים, הפרנסה – מסתכמים כולם סביב האינטרנט, כך שהמשמעות לא תהייה כל כך להתרחק “מהבית”. המחשב הוא כמו עוד חלק בגוף בעל תכונת ה  -”CTRL Z” הפלאית.

2. את מכנה את הלפ טופ שלך בשם?

כן, יש לכל הגאדג'טים שלנו בבית שמות, הבעל שלי הוא פריק דיגיטאלי לא פחות ממני, שאגב ככה בכלל הואץ הרומן בנינו, דרך הטכנולוגיה, דרך שיחות במסנג'ר.. אבל במקרה של הלפ טופ הזה, הוא מכונה על שם דמות מסידרה שקראו  לה ‘Heros’, שם בני אנוש קיבלו תכונות של גיבורי על, והוא היה סוג של גיבור על בשבילי.

3. היה, זהו נגמר?

לא, פשוט יש אחר מאז..

4. את רוצה לומר שאת באמת חווה סוג של קשר רגשי ללפ-טופ שלך?

לגמרי. זה סוג של יישות.  זה לא שאני מחבקת אותו, אבל זה חלק ממני. מקודם הזכרתי את גיבורי-העל, שיש לי חיבה עמוקה אליהם, והלפ טופ מאפשר לי להיות כזו בעצמי, להיות קוסמת דיגיטאלית, לעשות דברים בפוטושופ, לעשות דברים בוידאו, לעשות דברים שלא קיימים במציאות ולהפוך אותם למציאות .

5. איך את יכולה להסביר את האנשה הזאת לחתיכת מתכת?

יש כל הזמן את הדיבור על תודעה, שבעיקר רוחניקים מדברים עליה, ויש את הגוף שהוא כלי וכל הזמן מנסים לפענח את הדבר המטא-פיסי ולהגדיר את זה.

כבר הרבה זמן אנחנו מדברים בבית על מושג שנקרא 'סינגולאריות’, שזה בגדול חיבור בין האדם למכונה – קצת כמו המטריקס. בכלל יש תיאוריות שמוסכמות על סופרי מדע בדיוני ומדענים שבעתיד הקרוב יתרחש מפנה קיצוני במבנה האדם, יהיה עוד יותר חיבור למכונות שייצר קפיצת מדרגה בעתיד האנושי.הגוף זמני והמכונות יאפשרו חיי נצח. כנראה שהפרויקט האמנותי הבא שלי יתעסק בזה.

נראה לי שהסינגורליות קצת  מחברת בין 2 קצוות, בין רוחניקים שמדברים על תודעה, לבין מדענים שמתעסקים בפיזי, במדע.

יש הבנה למשמעות של הטכנולוגיה ברמה התודעתית. אם חושבים על הגדאג'טים הפשוטים, כמו הסמארטפון, הלפ טופ, אלו דברים שהיו לפני 100 שנה בגדר פנטזיה, ועכשיו יש לנו אליהם חיבור מוחלט..

זה אפילו נשמע לי קצת פאסה לדבר על הטכנולוגיה כמשהו קצת אנושי, יותר מעניין לדבר על חיבור עמוק יותר כמו שבב מתחת לעור.

6. נשמע שיהיה פה שמח לילדים שלנו

יש לי ילד בן שנתיים, שמחובר כבר לטכנולוגיה. הוא נולד לתוך תרבות של טאצ’ סקרין. מגיל שנה וחצי הוא מפעיל דברים בעצמו. הוא יודע לקחת את הטלפון ולשחק איתו, הוא משחק עם השלט ושם לעצמו סרט, כי הוא יודע שצריך ללחוץ על הכפתור הגדול והצבעוני, זה חלק ממה שמקיף אותו.

7. איך יראה העתיד שלו מבחינה טכנולוגית?

לא ירחק היום שהוא יקרא ספרים דיגיטאליים, ייהנה מספרים אינטראקטיביים, הוא יקבל חוויה יותר עשירה ממה שאנחנו קבלנו.

יש כאלה שיגידו שאצלנו היה מקום לדמיון, אבל אני חושבת שהעולם האינטראקטיבי יותר נחמד. יש יותר מקום לכל הסקרנות הזאת לידע, הכל נגיש. הוא לא יצטרך להסתפק באנציקלופדית אביב, יהיה לו שפע של מידע והוא יוכל לבחור. יהיה לו יותר קל להיות עמוק, ולמצות את עצמו.

8. ומה לגבי סוגיית הניכור?

ניכור זה דבר שקיים, זה חלק מהאופי של החברה שלנו. דווקא הטכנולוגיה יכולה לפרק את זה, הכל יהיה אישי ונייד יותר, זה לא שכל היום אתה מול המסך. יש אפליקציות שמראות איפה החברים שלך ואתה יכול ללכת לשחק איתם.

אנחנו בשלב התחלתי.עוד אין לנו מושג כמה דברים טובים יכולים לצאת מהטכנולוגיה הזאת – תראי את המהפכה הזאת עכשיו, בחיים לא חשבנו על זה שהיא תבוא מהטכנולוגיה, מהפייסבוק. הטכנולוגיה מביאה רק דברים טובים, אנחנו בני אדם מביאים את הזוועות את האשפה,הזיהום והמלחמות.

Batt-Girl לאתר >

צילום: עודד הראל.

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים