דף הבית » יום 231, סתיו. חתונה כהילכתה

יום 231, סתיו. חתונה כהילכתה

כך נפגשנו: רגע לפני שבמדינה הזאת הנשים נסחפות לצד השני של הגדר.. וצריכות ללכת ברחובות עם גדרות וחוצצים, אני מחפשת להבין עניין מוכר יותר – עניין החתונה האזרחית. אפשר להבין את הרצון הזה שלא לקיים חתונה על פי כללי הרבנות, אבל יש משהו בבחירה הזאת, שמשנה את הצורה של החתונה בכלל.אז הנה סתיו, במרץ היא כבר תהיה כלה, ובסוגיה הכבדה מבחינתה, נראה שהיא כבר החליטה.

1. תתחתני בארץ?

כנראה נטוס לקפריסין או פראג ונרשם כנשואים. בארץ נעשה טקס עם רב רפורמי. זה לא יהיה בדיוק טקסט מסורתי, אלא טקס קצת יותר שוויוני, בלי כתובה, יכול להיות שנשבור 2 כוסות, עדין לא החלטנו..

מבחינת הנדרים – קראתי באינטרנט על זוג צעיר, דתיים שהחליטו שלא רוצים להתחתן ברבנות. הם עברו על ההלכה עם רב, וכתבו נדרים יותר שוויוניים, שמתאימים להלכה. בדרך הזאת, מבחינה הלכתית החתונה תקפה, אבל מבחינת הרבנות היא לא. שם החתונה תקפה רק אם זה רב מורשה שלהם, ואם שילמת את המיסים לרבנות.

2. למה את מתנגדת לחתונה ברבנות?

גדלתי בקיבוץ במשפחה שתמיד לימדו אותנו על המסורת, התנ"ך וחגגנו את כל החגים לפי היהדות אבל אף אחד לא מאמין באלוהים. אין לי קשר לאלוהים, אף לא האמנתי שקיים ובכלל  אף פעם לא היה עניין מבחינתי, רק כשגדלתי אנשים אחרים הפכו את זה לעניין עבורי.

ויש עוד סיבה, שזה מעמד האישה. בשנים האחרונות התחלתי לקרוא ולפתוח עיניים על מעמד האישה בעולם בכלל. כל המוסד של הרבנות ונשים הוא בעייתי. אם ניקח את הכתובה ונפשט אותה למקום בסיסי, זה בעצם חוזה קניין בין אבא שמוכר את הבת שלו לגבר. מוכרים אותך ואת הופכת להיות אישה לבעלים שלך.

3. כשאת מציגה את זה ככה, זה באמת נשמע רע

אומרים שכדי להכיר את הדעות האמיתיות של עם צריך לבחון את המילים בהן הוא משתמש. כל השפה בטקס הנישואים, ובהסברים של הרבנית לכלה איך להיות אישה טובה לבעלך, מאד שוביניסטיים.

ברור לי שדת ופמיניזם, זה לא דבר שלא הולך, אבל  אני מצאתי את נקודת האמצע – אני יהודיה, ילידת הארץ, דור רביעי כאן, מחוברת למסורת ואוהבת את ישראל, ומצד שני, אני לא מוכנה לקבל את הממסד הדתי.

4. ההחלטה הייתה ברורה לשניכם מהתחלה?

אני כמעט ויתרתי על זה. פחדתי מהוויכוח מול המשפחה, ללכת להסביר להם.. כשאמרתי לירון שאולי נוותר, דווקא הוא לא הסכים. הוא בא מבית שכן הייתה אווירה של דת ומסורת ואמונה באלוהים, אבל בדומה לראייה שלי, גם הוא לא רואה את החיבור לרבנות. הוא לא הסכים שנוותר ואמר שזה לא מקובל עליו והוא מרגיש נוח עם הדרך שבחרנו.

5. לא נשמע מוזר לצאת למדינה אחרת להתחתן ולחזור?

מוזר ומגוחך ולא אמור להיות במדינה דמוקרטית, שזה אמור להתקיים חופש להתחתן איך שרוצים, אבל זה הקטע פה במדינה – החיבור של ההלכה מגביל את הדמוקרטיה ברבדים מסוימים.

אנחנו יכולים לחיות בצביון יהודי במדינה יהודית, אבל הכח שאנחנו נותנים לזרם מסוים, שונה מאיתנו, זה אקסטרא כח שלא צריך להיות לאף קבוצה בעם היהודי.

זה שאתה שומר מצוות, לא עושה אותך יותר יהודי ממישהו אחר. אני בתור יהודיה לא מאמינה בדרך שלך. לי יש דרך. אני יהודיה אחרת ממך. זו הגדולה של מדינה פלורליסטית, היכולת לקבל את השונה, מבלי לאבד את המרכז.

6. באיזה שלב את בהכנות?

של הברורים..יש לי המון חברים בלימודים שהתחתנו יש לי את מי לשאול. אנחנו כרגע מנסים לסגור תאריך, ולסגור פה מקום בארץ.מתחילים לחשוב על הפרטים הקטנים והגדולים, ובמקביל מנסים לחשוב אם נעשה גיחה קטנה לחו"ל, או שנעשה מזה חופשה. 2 האופציות נשמעות לי רומנטיות ואיך שלא יהיה, אני מאושרת.

סתיו אשוח.

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים