דף הבית » יום 273, יהודית. תהיי יפה ואל תשתקי

יום 273, יהודית. תהיי יפה ואל תשתקי

כך נפגשנו: אמנם הראיון היה קצר, אמנם יש ניחוח התרסה, אבל אני לגמרי מבינה על מה יהודית מדברת, שהיא אומרת ‘חופש’, כשהיא לא מוכנה להיות מונחת תחת מסגרת שתתחום אותה. זה נראה לי לפעמים מין 'בארור’ כזה, עד שאני שוכחת שיש המון נשים שאין, פשוט אין להן את החופש הבסיסי לעשות מה שהן רוצות.  

אני לא מדברת על חיים בתוך משטרים מדכאים, על חוקים חדשים בישראל, אלא על המשטר הפנימי שאנחנו שמות לעצמנו.

ובכלל הכל התחיל מזה שיש ליהודית הגשה של עבודה, צילום שצריך לשקף אותה והיא מוצאת בעבודה הזאת קושי לדבר את עצמה.

1. למה זה קשה לך לדבר עליך?

זה לחפור פנימה למקומות שמלאים בשאלות, מי אני, מה אני רוצה להבליט, איך אני יכולה להביא לויז'ואל משהו שהוא אני, שלא יהיה מוטעה. זה קצת מורכב. אני לא עוסקת בשאלות מסוג כזה באופן יום יומי.

2. מה חשבת לבטא שייצג אותך?

חשבתי לבטא של מה זה חופש ולהראות עד כמה הוא חשוב לי בחיים. כמה אני צריכה את החוסר גבולות ומנסה לחיות כך את רוב חיי.

3. תארי מה זה חופש עבורך?

לא להקשיב למוסכמות. לא ללכת לפי קו מסוים. לא להגיד מה שרוצים לשמוע ממך ולא לעשות מה שרוצים – ללכת לפי הלב. אני חיה ככה. יש לי בן זוג 8 שנים ואני לא רואה את עצמי מתחתנת, מתחברת לאיזה מוסד. אין לי שאיפה להיות אשת איש. בעבודה יצאתי ממעגל השכירים, אני עצמאית כבר שנתיים, החלטתי לא להיות תלויה במעסיקים. אני נוסעת לחו"ל למקומות שאני לא יודעת מה יקרה הלאה. בדרך כלל קונה כרטיס פתוח, ככה התגלגלתי בגיל 17 מכרתים ביוון, לברזיל.

4. מתי בפעם האחרונה עשית משהו שמבטא חופש בשבילך?

לא מזמן הייתה את הבחורה ממצרים שהעלתה תמונת ערום שלה כמחאה, וקבלה איומים על החיים שלה בעקבות זה. בתגובה לזה, חברה טובה שלי ארגנה ערב של צילום ערום שהיו בו 40 נשים, ואני בניהן, שמביעות תמיכה. המסר הוא 'תעשי מה שאת רוצה לעשות, ושהחופש ינצח’. היה בצילום המון שחרור. השתתפו בו נשים מכל הסוגים, מעורכות דין ועד צלמות, כולן יחד, הייתה אנרגיה מדהימה.

זה תפס מבחינתי עוד משמעות כי זה היה בשבוע מאד חזק מבחינת חופש ביטוי, שדברו על החוק של חופש הביטוי ברשתות ועניין הנשים בירושלים.

5. ה'חופש הזה’, שחשוב לך כל כך עכשיו, תמיד היה שם בשבילך?

אני באה די שמרני. הצילום ערום שהשתתפתי בו, היה גם אמירה אישית לגבי אמא שלי וכל מה שהיא מייצגת עבורי – את העקרת בית, האישה שדואגת לאוכל ובית נקי, לגבר ולילדים, בלי מעוף. אין משהו אחר שהוא שלה. זה מין דור ותיק.,מבחינתי הייתה בצילום הצהרה, שגם גררה תגובה של 'מה את עושה..!’

אבל נפתח משהו טוב מזה. נפתחה ההבנה שאני שונה ממנה ושלא אהיה כמוה ואמא שלי קיבלה את ההבנה הזאת בצורה מפתיעה.

6. אולי כי כולנו כמהים לחופש?

אולי, אני לא מוכנה לוותר על זה. אם הייתי מגיעה מבית פתוח יותר אולי הייתי מגיעה עם 'החופש’ הזה יותר רחוק. יש בי משהו מרדני, כבר מילדות תמיד רציתי להיות בת חזקה, שרירית, מין תום בוי שעושה שטויות.

רק בגיל ההתבגרות היה שינוי ממשי. הכרתי בחורה שהכירה לי את עולמות המיסטיקה והרוח, ומאז נפתח ערוץ לחופש, שנכנס לתוך האמירה האישית שלי.

7. מה היית מבקשת לחופש אולטימטיבי?

שתמיד תקיף אותי שמחה ואהבה, שלכל האנשים סביבי יהיה טוב ונזכה לאהבה. בלי שום תנאים.

יהודית בורמד, לפליקר >

להגיב בפייסבוק | להרשם ל ||

|  

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים