דף הבית » יום 329, מתוקה. אישה בדרך נשים 

יום 329, מתוקה. אישה בדרך נשים 

כך נפגשנו: השיחה עם מתוקה התחילה בשקט, משהו רגוע מאד, עלה מטון הדיבור שלה. תוך כדי שהקשבתי ראיתי כמה שכבות ועומק ועניין יש באישה הזאת. לאט לאט היא מספרת על הדרך מחוקרת נוער במשטרה, ועד לעיסוקה כעצמאית ויוצרת כיום. הפליאה אותי היכולת להתחדש, להמציא, להשתנות וכל זה בשילוב של ביטחון וענווה.

1. איזה שינוי דרמטי עשית בחייך?

אחרי הרבה שנים במשטרה, כחוקרת נוער וכאחראית כח אדם, עם חיים ברמת השרון, עברנו לגור לפני 6 שנים בקיבוץ בגלבוע. אני ובעלי בדיוק החלפנו קריירות ואמרנו ננסה משהו חדש.

2. ידעת מה את הולכת לעשות פה?

בהתחלה עשיתי קליפים לאירועים, ואחרי זה חיברתי בין האהבה שלי לתנ"ך, ולמקום שאני גרה בו. ראיתי שקרו פה באזור המון אירועים שמוזכרים בתנ"ך וחשבתי על רעיון של טיול בעקבות האירועים האלה, לא סתם טיול אלא, טיול מומחז, הצגה קצרה עם שחקנים.  לקחתי אנשים שיעזרו לי, בימאית ומחזאית, הסברתי מה אני רוצה שיהיה, והקמתי את המיזם.

3. איזה סיפורים למשל?

על דבורה הנביאה, על יעל אשת חבר הקיני, על וסיסרא, שאול המלך, שמואל, לא מעט..ויש הרבה סיפורים שקשורים לנשים. כולן נשים חזקות ומעצימות – איזבל, יעל, דבורה – אם הזכירו את הנשים האלו בתנ"ך, שמבוסס על מבנה פטריכאלי, זה בעיקר כי הן היו גדולות במיוחד, יותר מגברים.

4. אלו מין נשים הן?

יש את בעלת האוב, שהיא פן של האישה המטפלת, המנחמת, שהעלתה את שמואל לשאול. יש את איזבל, שכולם שונאים אותה. היא הייתה מלכה יחד עם אחאב והיא זו שמשכה בחוטים. לא אוהבים אותה כי היא תכמנה את המשפט וגרמה שהכרם של נבות יעבור אליה ואל בעלה. היא עשתה דברים שאנחנו לא מעריכים אותם, אבל בתור מלכה, היא הייתה אישה מאד חזקה, דומיננטית ומשכילה, וידעה קרוא וכתוב.

5. עם מי את מזדהה?

אני מאד אוהבת את דבורה, בגלל שהיא הכל.  היא מנהיגה בזכות עצמה. שופטת גדולה, אמא, משוררת, לוחמת, אסטרטגית, היא מנהיגה. אני יכולה להשוות אותה לאינדירה גנדי, לדונה גרציה, שהן דמויות שמזכירות לי אותה.

6. במה ההכרות העמוקה הזאת עם אותן נשים, משנה לך את ההסתכלות?

ברמה האישית אני חושבת שזה מחזק את הכח הפנימי. אני יודעת שאני יכולה לעשות, את כל מה שאני רוצה ומתכננת. אני יכולה להשתנות מאד מהר, מתאימה את עצמי למציאות חדשה. המעבר לכאן, עוד קודם הנסיעה להודו…

7. מתי נסעת?

בגיל 50 אני ובעלי החלטנו שנוסעים לטיול תרמילאים בהודו, רק שנינו לחודש. אני יודעת שיש אנשים שלא היו יכולים לשרוד את זה. הבן שלי היה שם, ואחרי שקראנו את מה שהוא חווה, החלטנו שגם אנחנו רוצים. שנה אח"כ נסענו.

8. מה עוד את הולכת לגלות בעצמך בקרוב?

אני עובדת על עוד טיולים, לא רק על נשים, אלא גם בעקבות ההתיישבות, שבהצגות שלהם אני יותר מעורבת בכתיבה. אני מעבירה סדנאות בישול בפנימייה של נוער בסיכון, יש לי תוכניות.. אני בסך יודעת שהכל הולך כמו שאני רוצה, אני תמיד מרוצה מהחיים.

 

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים