דף הבית » יום 343, קים. מי היא יהודייה?

יום 343, קים. מי היא יהודייה?

כך נפגשנו: אז מי היא יהודיה? בדרך כלל אנחנו נולדים ‘לתוך’ זה והשאלות מגיעות בטיול ארוך בחו"ל, שמנסים לברר 'מיהו יהודי’ בעיקר כדי לחגוג יחד את החג שמגיע. (השלב הבא של השאלות, הוא אחרי שמתאוששים ממנו..) קים, שנולדה רחוק מכאן, התחילה במסע, שעבר דרך 3 יבשות ולבסוף הסתיים ברובע היהודי בירושלים.

1. מתי התעוררה בך השאלה לגבי היהדות?

גדלתי בדרום אפריקה בקהילה, לא באווירה יהודית בכלל. אמא שלי מקניה, ניירובי. המשפחה שלה הגיעה לשם מאנגליה. אמא שלי גדלה כרקדנית מקצועית, וכך הגיעה לדרום אפריקה, לרקוד. שם היא פגשה את אבא שלי.

הם התחתנו, נולדו 4 ילדים. אף אחד מהם לא דתי, יש לי 2 אחיות שנשואות לאנשים שאינם יהודיים. לא התעסקנו ביהדות יותר מידי. כן היו חגים, אבל נגיד בפסח, לא אכלנו לחם, אבל כן אכלנו פסטה. לא הייתה הבנה מעבר ל'אסור לחם’. ראש השנה הנחגג בעיקר כארוחה משפחתית נחמדה..

איכשהו בתוך כל זה, ידעתי שאני יהודיה, ותמיד הרגשתי שיש משהו בנשמה שלי, שרוצה לדעת ולהכיר יותר, מה זה אומר. לא רציתי להיות דתייה, רציתי להבין מה זה להיות אישה יהודייה.

2. מה עשית עם הרצון הזה?

הלכתי לארגון בינלאומי שנקרא 'אש התורה’ והתחלתי ללמוד על יהדות. במסגרת הארגון, הגעתי לטיול בישראל, לתוכנית של 3 שבועות. אלו אנשים שלא יודעים כלום מה זה בכלל יהודי. בתוכנית הזאת הראו לנו כל מיני אספקטים של מסורת.

חזרתי לדרום אפריקה התחלתי לשמור שבת וכשרות ועדין הרגשתי שזה לא מספיק. באותה תקופה נסעתי לעבוד בניו יורק.  עבדתי 4 שנים במנהטן, שבמהלכן הלכתי לשיעורים וכל הזמן, אבל הרגשתי שללמוד פעם בשבוע, זה גם לא מספיק.

3. מה רצית להבין?

הרגשתי שאני תמיד קשורה למקום הזה של היהדות, וחיפשתי לשמוע את ההבנה של הטקסט המקורי, לא את הפרשנות של אחרים. כשאת קוראת על השואה ועל ההישרדות של האנשים, ועל אלו שאומרים שהם גאים להיות יהודיים, זה היה חייב להתחבר לאן שהוא. הרגשתי שצריך לשמור על זה, ואפילו שהייתי לא דתייה, מאד הטריד אותי שאחיות שלי התחתנו עם אנשים לא יהודים.

בניו יורק הבנתי שכדי להבין באמת, אני צריכה לבוא לארץ לסמינריון. באתי שוב לחופשה של 3 שבועות, אבל הפעם החלטתי להישאר.

הייתי בת 28 עם דירה מעוצבת במנהטן, חיים יפים, הרווחתי כסף טוב, אפילו זכיתי בגרין קארד באותו הזמן.. יכולתי להמשיך לחיות את החלום ובכל זאת, בחרתי ללכת עם הנשמה, ולבוא לפה. לראות מה יהיה.

4. לאן ההחלטה הזאת לקחה אותך?

באותו זמן הכרתי את בעלי, (שזה יותר מהגרין קארד..), ויצא שנשארנו לגור כאן, מה שלא חשבתי שיקרה בשום מצב. הכרנו דרך שדכנית, יצאנו 3 שבועות והתארסנו. הרגשתי שזה הזמן והאיש הנכון. כמה חודשים אח"כ התחתנו.  יש לנו 3 ילדים ואני אמורה ללדת את הרביעי בכל רגע.. היום שנינו באותו מסע, ומקרבים אנשים ליהדות.

5. איך אתם עושים את זה?

אנחנו פעילים בעצמנו ב'אש התורה’. בעלי עוסק בהסברה על ישראל, מעבר ליהדות, דרך האינטרנט. בכל סוף שבוע מזמינים לכאן הרבה אנשים לארוחת שבת. יש לנו כל מיני אורחים, כאלה שלא יודעים מה זה מזוזה, כאלה שלא יודעים שהם יהודים..

באנו אנשים גם מישראל, בעיקר מתל אביב. אלו אנשים שלא היו בכותל לפני כן, לא הדליקו נרות שבת.

6. מה לדעתך התועלת המרכזית של המפגשים האלה?

יש הרבה אי-הבנה לגבי מה זה להיות דתי, יש הרבה שנאה. שומעים בעיקר על הקיצונים. המפגשים האלו עוזרים בעיקר לצמצם פערים. להראות שאנחנו אנשים נורמאליים, ולא משוגעים.. אנחנו לא באים לשפוט אף אחד

7. למה את חושבת שאנשים רוצים לבוא, ולהכיר?

כל אחד רוצה למצות את הפוטנציאל שלו, ולהיות הכי טוב, לדעת שיש לו מקום. התורה עבורי זה הוראות לחיים, קווים מנחים איך להתנהג, איך להתנהל בחיים ובאופן עקבי, וזה עובד.

אפשר לגדול כל יום ולהיות האנשים הכי טובים שאנחנו יכולים. להיות בחסד אחד לשני, לא לשפוט אנשים. אחדות זה דבר כל-כך חשוב ליהודים, ואנשים רוצים את זה, הם זקוקים לזה. החיים זה מעבר לכסף ולעבודה הקשה, אותם אתה לא לוקח איתך בגיל 120, אבל אם תהיה אדם טוב, את זה כן תיקח איתך, זה העיקר.

קים בש, לאתר >

צילום: לנה שטיין

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים