דף הבית » #14 סיירוס, בן 26 מקנדה | Cyrus 26 Canada

#14 סיירוס, בן 26 מקנדה | Cyrus 26 Canada

  1. מאיפה אתה מגיע?

אני מגיע מוונקובר קנדה. בשש שנים האחרונות גרתי כל שנה במקום אחר – תאילנד, פינלנד, סין, מלטה ואירלנד. למדתי יחסים בינלאומיים והיה לי משעמם לגור בוונקובר והחלטתי לנדוד. לאחרונה הייתי גם בלבנון, מרוקו, יוון, הונגריה, צ’כיה ועוד.

  1. למה אתה מטייל?

אולי זה משהו שזורם לי בדם מההורים שלי. ההורים שלי מהגרים מאינדונזיה. אבא שלי עזב בגיל 16 את המשפחה שלו והלך להיות מלח באוניה במשך 20 שנה, נדד ממדינה למדינה. גם כילד הוא ואמא שלי טיילו איתי ועם אחותי המון בארה"ב, עד שעברנו לגור בקנדה. אולי משהו מכל זה נשאר בי, ואני לא יכול להיות מאושר במקום אחד.

אני לא יודע מה אני מחפש שאני עובר ממקום למקום. אני לא יודע להגדיר מה זה ומה מעניין אותי לראות. רק שפוגשים את זה, יודעים. גם אם חשבתי מראש משהו על מקום מסוים, אני לוקח ממנו משהו אחר שלא יכולתי לחשוב עליו קודם. למשל במרוקו, רציתי להגיע לאיזה חוף והייתי בטוח שאני אנוח שם. בדרך פגשתי איזה בחור, שחי חיים קצת אחרים, בוהמיינים, והייתי איתו, לא משהו שתיכננתי.

  1. מה היעד הבא?

אני בדר"כ משתדל לטייל במקומות שאני יכול לעבוד או ללמוד. אני ככה מהנדס את החיים שלי. אני עוד לא יודע מה היעד הגדול הבא, אבל מחר אני ממריא מפה איסלנד, עם החברה שלי. במאי אני אגיע לקופנהגן, נראה, אולי עוד יצוץ משהו לפני כן.

#14 Cyrus | 26 | Canada

Where do you come from?

I come from Vancouver, Canada. In the last six years I've been living every year in a different place – Thailand, Finland, China, Malta and Ireland. I studied International Relations and I got really bored in Vancouver, so I decided to roam. Lately I've also visited Lebanon, Morocco, Greece, Hungary, the Czech Republic and more.

Why do you travel?

It might be in my blood, from my parents. They are immigrants from Indonesia. My father left his family when he was 16 and went off to become a sailor on a ship, for 20 years he roamed from one country to another. Even as a child, my mother and him would travel quite a bit with my sister and me around the States, until we moved to Canada. Maybe something of all this remained in me, and I cannot find happiness when I stay in one place.

I don't know what it is that I search for when I move around. I cannot define it nor can I say what it is I'd like to see. Only when you face it, you know. Even if I had my mind set on a certain place, I end up taking something else from it, different from what I had in mind. For instance, in Morocco I wanted to get to a specific beach, where I was sure I'd be able to rest. On the way, I met a guy who was living a bit of a different life out there, somewhat bohemian, and I stay there with him; not something I planned.

What is your next destination?

Usually, I try to travel where I can also work or study. This is how I engineer my life. I still don't know what will be the next big destination, but tomorrow I'll be on a flight to Iceland, with my girlfriend. In May I will going to Copenhagen, and we'll see, something else might come up before…

 

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים