דף הבית » #3 מייק 52 אוסטריה | Mike 52 Austria

#3 מייק 52 אוסטריה | Mike 52 Austria

1. מאיפה אתה מגיע?

אני מגיע מאוסטריה.  אני נפח, בתחנת כח גרעינית. מתקן טורבינות ב- 20 שנה האחרונות. עכשיו יש לי חופשה ובאתי לכאן. פעם ראשונה בישראל. אנשים פה מאד נחמדים. כולם כל הזמן עוזרים. הרגשתי את זה כבר בטיסה. הכרתי זוג שישבו לידי. היא ערבייה והוא יהודי. יצא שבלילה הראשון שלי פה הגעתי אליהם הביתה וישנתי על הספה. יום למחרת הם עזרו לי למצוא את המקום הזה, ואפילו הזמינו אותי לערב פסח. הבנתי שזה חג מאד חשוב.

2. למה אתה מטייל? 

יש סיבה שבאתי לישראל. בשנת 1938 היטלר נכנס לאוסטריה, עכשיו 2018, עברו 80 ותכף יום השנה. בימים האלה לא משנה איזה ערוץ תבחר בטלוויזיה, כל הזמן תראה משהו על מלחמת העולם השנייה, על השואה. זו תקופה החשוכה בהיסטוריה שלנו. אנשים לא יכולים לדמיין איך זה היה לאנשים שחיו חיים רגילים היו עורכי דין, פועלים, רופאים, וביום אחד הם כלום. כלום. נמחקים.

באתי לכאן כדי להגיע ל'יד ושם' ואולי להצליח לדבר עם אחד מהניצולים האחרונים. אני לא מרגיש אשם כי זו לא אשמתי, אבל זה מעסיק אותי. אני גר 20 ק"מ ממחנה השמדה מאד גדול ומכיר את העניין מגיל מאד קטן. כל משפחה אוסטרית הייתה מעורבת בפשעים האלה, פחות או יותר. אני מכיר רק צד אחד, ואני רוצה להכיר עוד צד.

אף פעם לא דיברתי עם הקורבנות. אני רק מכיר אנשים שעשו או ידעו ולא עשו שום דבר נגד זה. זה לא אומר שכל גרמני או אוסטרי הם נאצים. יש מעט שידעו אבל לא יכלו לעשות כלום. אם היו מנסים למחות היו הורגים אותם. סבא שלי היה בורמאכט. הוא נשבע שהוא לא היה מעורב בפשעים, אבל גם לא יכל להתנגד אליהם. זו סיטואציה קשה.

אי אפשר להכחיש את השואה יש עובדות. אם אתה עושה את זה אתה אידיוט מוחלט וזה לא משנה כמה מיליונים, 2 או 3 מיליון. אפילו אדם אחד זה יותר מידי, אם אתה הורג אותו בגלל הגזע שלו. אתה לא יכול להרוג אנשים רק בגלל הדת והמוצא שלהם.

אני מתכוון להגיע לקבר של שמעון רוזנטל. יש מעט מאד אנשים שאני מעריך כמו את האיש הזה. קראתי את הביוגרפיה העבה שלו. התרשמתי כל כך מאדם שבחר בצדק ולא בנקמה, זה אחרי שעבר לפחות 7 מחנות ריכוז. זה אומר הרבה. אני רוצה להניח פרחים על הקבר שלו.

  1. מה היעד הבא?

 בטח יהיה שוב ויאטנם. הייתי במזרח לפחות 10 פעמים – חם שם, זול שם, יש אוכל טוב ונופים אדירים

 

#3 Mike | 52 | Austria

(April 8, 2018)

 

  1. Where do you come from?

I come from Austria. I'm a blacksmith at a nuclear power plant. I've been fixing turbines for the last 20 years. Now I got some time off and I came here. It's my first time in Israel. People are very nice. Everybody is very helpful. I already felt it on the flight. I met a couple who were sitting next to me. She is an Arab and he is a Jew. I ended up spending my first night here sleeping on the couch at their home. The next day, they helped me find this place, and even invited me to join them for Passover Eve's. I understand it is a very important day.

 

  1. Why do you travel?

I came to Israel for a reason. In 1938, Hitler marched into Austria, it is now 2018; it has been 80 years, and the commemoration day is coming near. In these days, no matter what channel you will put on your TV, you'll see something about WWII, about the holocaust. It was the darkest time of our history. People cannot imagine how it was like for those who were living an ordinary life, being lawyers, workers, doctors, and in one day, they become nothing. Nothing. Erased. I came here to visit Yad VaShem, and maybe manage to talk to one of the last survivors. I don't feel guilty, because it's not my fault, but it does preoccupy me. I live 20km from a huge death camp, and am familiar with the matter from a very young age. Just about every Austrian family had a hand in these crimes. I only know one side of the story and would like to hear another.

I never spoke to the victims. I only know people who did something, or were aware and did nothing about it. It doesn't mean that all Germans and Austrians are Nazis. There are a few who knew but were unable to do anything. If they would have tried to protest, they would have been killed. My grandfather was in the Wehrmacht. He swore he was not involved in the atrocities, but he was unable to oppose it either. That's a tough situation.

It's impossible to deny the holocaust, there are facts. If you deny it, you're a complete idiot, and it doesn't matter how many millions, 2 or 3 million; even one person is too much if you kill him for his race. You cannot kill people just for their religion and ethnicity.

I intend to visit Shimon Rosenthal's grave. There are very few people I appreciate as much as this man. I read his thick biography. I was so impressed by him choosing justice over revenge, and that's after surviving at least 7 camps. That says a lot. I would like to place flowers on his grave.

 

  1. What is your next destination?

It'll probably be Vietnam again. I visited the Far-East at least 10 times – it's hot, it's cheap, there's good food and amazing views.

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים