דף הבית » #20 דייב, 37 בוסטון | Dave 37 Boston

#20 דייב, 37 בוסטון | Dave 37 Boston

  1. מאיפה אתה מגיע?

הגעתי מבוסטון. זו נסיעה מאד ספונטנית. לא תכננתי להגיע לישראל, זה אפילו לא היה ברדאר שלי, אבל החברה שאני מטייל איתה רצתה להגיע לפה והסכמתי. הייתי קצת לחוץ, חשבתי שמסוכן להגיע לכאן, אבל ממילא הייתי מוכרח לעזוב. החיים בבוסטון משעממים מידיי בשבילי.

  1. למה אתה מטייל?

באתי לחשוב. אני לא באמת יודע מה אני רוצה מהחיים וזה טוב לעצור רגע ולהרהר.

 not all who are wonder are lost

 אני בן 37 ומרגיש כמו אחד בן 20 שצריך להתחיל לנווט את החיים. אני לא אוהב את מה שאני עושה היום. מאז שסיימתי את ה Phd אני כל היום במעבדה. תומך במחקרים בביולוגיה מולקולרית. זה שונה מאד מהחיים שלי בעבר. הייתי שחקן כדורגל. שיחקתי כמעט כל יום בחיי. הייתי ממשיך ועושה מזה קריירה, אבל בגיל 30 נפצעתי. שם זה נגמר. יש לי כל מיני מחשבות עכשיו, גם על משפחה, ילדים, הכל מעורבב.

  1. מה היעד הבא?

טיילתי המון והייתי ממשיך לטייל אבל היעד הבא יהיה כנראה חזרה לבוסטון. אולי בדרך אצליח לעצור, אולי בבריסל, אולי איסלנד. אני כרגע עם עיניים פקוחות. אולי בכלל אעשה דברים חדשים ואגיע ליעד חדש.

#20 Dave | 37 | Boston

Where do you come from?

I arrived from Boston. This is a very spontaneous trip. I didn't plan on coming to Israel, it wasn't even on my radar, but the friend I'm travelling with wanted to come here, and I agreed. I was a bit nervous, I thought it was a dangerous place to visit, but I had to leave anyway. Life in Boston is too boring for me.

Why do you travel?

I came to think. I don't really know what I want out of life, and it's a good thing to pause for a moment and think.

'Not all who wander are lost'

I'm 37 years old and I feel like a 20-year-old who needs to navigate life. I don't like what I do today. Since I graduated my PHD, I've been stuck in a lab, supporting molecular biology researches. It's very different than how my life used to be. I was a football player. I played almost every day of my life. I would've continued to pursue a professional career, but I was injured when I was 30. It ended right there and then. Now I have all kinds of thoughts, also about family, kids; it's all mixed up.

What is your next destination?

I travelled quite a lot, and I would've continued to do so, but the next destination would most likely be back to Boston. I might manage a quick stop on the way over, maybe in Brussels, maybe Iceland. I just keep my eyes open for now. I might just end up doing new things that will take me to new destinations.

 

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים