דף הבית » #25 מרסל 27 שוויץ | Marcel 27 Switzerland

#25 מרסל 27 שוויץ | Marcel 27 Switzerland

 

  1. מאיפה אתה מגיע?

אני מגיע משוויץ. זה זמן של חופש עכשיו. הבוס שלי אמר לי לקחת שבועיים חופש, אז ככה שאני די מוכרח לנוח.. את תחילת החופש עשיתי בפסטיבל מוסיקה שם חברה שלי מנגנת. ראיתי שיש טיסות זולות לישראל ורציתי לבוא. היא פחדה וחשבה שמסוכן כאן, אז היא לא הצטרפה אליי. אני מטייל פה לבד.

  1. למה אתה מטייל?

אני מטייל כדי ללמוד דברים חדשים. הייתי שלושה חודשים בקליפורניה ולמדתי שם לגלוש, לבשל ובעיקר להכיר צורות מחשבה אחרות. בקליפורניה מאד קל לתקשר עם אנשים, גם כאן בתל אביב. בשוויץ זה לא ככה.

  1. מה היעד הבא?

אם זה לטיול אז קוסטה ריקה. אתמול פגשתי כאן מישהו שגר שם ואם אוכל להרשות לעצמי, ארצה לנסוע לשם. היעד שלי בחיים הוא להיות עורך דין פלילי. לא בגלל פשע. אין לנו הרבה פשע בשוויץ, אם כי מידי פעם מתפוצץ משהו גדול, למשל בדיוק עכשיו יש סיפור מאד גדול בתקשורת על פדופיל שרצח את כל המשפחה שלו. זה די נדיר.

עורך דין פלילי בשוויץ מתעסק עם סוגיות אחרות, כמו השכרת דירות. יש הרבה חוקים שקשורים לזה. עכשיו בהתמחות, אני עוסק בזה. לפני כן עבדתי בעמותה שעוזרת לאוכלוסייה מוגנת, ילדים שהרחיקו אותם מהבית, קשישים שצריכים עזרה בתשלום חשבונות, קצת כמו אפוטרופוס. זה להיות עורך דין פלילי קהילתי.

#25 Marcel | 27 | Switzerland

Where do you come from?

I come from Switzerland. It's the holidays now. My boss told me to take two weeks off, so I actually do have to rest… I started at a music festival, where a friend of mine plays. I saw there were cheap flights to Israel and I wanted to come. My friend was scared and thought it's dangerous to come here, so she didn't join me. I'm travelling on my own.

Why do you travel?

I travel to learn new things. I spent three months in California and I learned to surf, cook and mainly about different ways of thinking. California is a place where it's easy to communicate with people, so is Tel Aviv. Switzerland isn't.

What is your next destination?

If it'll be a trip, it'll be to Costa Rica. Yesterday I met someone who lives there and, if I could afford it, I'd like to go there. My goal in life is to become a criminal lawyer. Not for the crime, we don't have much of it in Switzerland. Although, every once in a while, something big explodes. Like, right now there is a very big story in the news about a pedophile that killed his entire family. It's quite rare.

A criminal lawyer in Switzerland deals with other issues, such as apartment rentals. There are many laws involving this. Now, in my internship, I deal with that. Before that, I worked at an association that aids protected societies; children that were pulled out of home, elderly people that need help with the bills and so on, a bit like a legal guardian. This is what a communal criminal lawyer does.

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים