דף הבית » #13 סטפני, בת 26 משוויץ | Stephanie 26 Switzerland

#13 סטפני, בת 26 משוויץ | Stephanie 26 Switzerland

 

  1. מאיפה את באה ?

הגעתי מלוצרן בשוויץ, שם אני גרה. אני מורה בבי"ס ועכשיו יש לנו חופשה. ברחתי מהקור ובאתי לכאן. תמיד סיקרן אותי להגיע לישראל. יש כל כך הרבה רעש סביב המדינה הזאת, וסיפורים על הכותל, העתיקות, ואולי זאת השפעה של הסרטים של אינדיאנה ג'ונס.. מסביב מאד נלחצו שאני באה לכאן, חושבים שזה מסוכן, בטח למישהי שמטיילת לבד.

  1. למה את מטיילת?

אני סקרנית לגבי תרבויות אחרות. יש לי בכיתה 16 ילדים בעלי תרבויות שונות. מסקרן אותי לפגוש חשיבה אחרת, לקבל פרספקטיבה אחרת, וגם אני מנסה לברוח מהשגרה, מהחיים הרגילים. אני לא יכולה להיות נעולה בכיתה שלי כל הזמן. אם אני לא נוסעת אני חסרת מנוחה.

חשוב לי מאד לטייל לבד, זה הזמן שלי לעצמי. תמיד יש חברים שרוצים להצטרף, אבל אני אומרת לא. בכיתה אני כל הזמן אחראית וצריכה לקבל החלטות עבור כולם, ושאני מטיילת זה כל כך כייף להחליט רק עבור עצמי ולגלות לבד כל דבר. אני מכירה ככה הרבה אנשים ותמיד יש איזו הרפתקה.

  1. מה היעד הבא?

טיילתי לאחרונה בליסבון, ברצלונה, המבורג וזנזיבר. כבר שאני במטוס חזרה הביתה, אני חושבת מה יהיה היעד הבא. עוד מעט אני נוסעת לאיטליה, בקיץ לווייטנאם, ובהמשך אגיע לקמבודיה ותאילנד. בסתיו, נראה, צריך לבדוק מה איזי ג'ט יביאו אליי אז..

#13 Stephanie | 26 | Switzerland

Where do you come from?

I came from Luzern, Switzerland, which is where I live. I'm a school teacher and we are on vacation now. I escaped the cold weather and came here. I was always curious about Israel. There is so much commotion around this country, and the stories about the Wailing Wall, the antiquities, and it might just be the influence of the Indiana Jones movies… people around me panicked when they heard I was coming here, they think it's dangerous, especially for a woman travelling alone.

Why do you travel?

It is the variety of cultures that fascinates me. In my classroom, I have 16 kids from different cultures. I want to meet different ways of thinking, get a different perspective, and I also want to escape the routine, the normal life. I cannot stay locked in my classroom all the time. I get restless when I don't travel.

It is very important for me to travel on my own; this is my 'me time'. There are always friends who want to join, but I keep saying no. In the classroom, I'm always the one in charge, taking decisions for everyone else, and when I travel it's really nice to decide only for myself and discover everything on my own. This way, I get to meet many people and there's always an adventure along the way.

What is your next destination?

My latest travels were to Lisbon, Barcelona, Hamburg and Zanzibar. When I sit on the plane on my way back home, I already think about what my next destination would be. I have a trip planned to Italy, in the summer I'll be going to Vietnam and from there to Cambodia and Thailand. And in the autumn, we'll see, it'll depend on what offers EasyJet will have for me…

 

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים