דף הבית » יום 338, היאם. שיר הלל  

יום 338, היאם. שיר הלל  

יום 338, היאם. שיר הלל  

כך נפגשנו: הראיון עם היאם, נשמע כמו שיר הלל. שיר הלל לטוב, לבעלה, לחיים. שיר הלל, שזור בניסיון וחכמה. גם הדרך הנעימה בה היא מנגנת את המילים, הביאה לחיוך גדול. הנה היא, עם המקצב והמילים המדויקות שלה:

1. מה מביא לך שמחה?

אמת, לחנך את הילדים חינוך טוב. יש לי בן גדול בגיל 22, שעוסק בחשמלאות רכב, זוג תאומות בכיתה יב’ מאד מוצלחות, ובת תאומה בכיתה י’, שגם היא מעולה, אחותה נפטרה. גם לחיות עם הבעל לאורך החיים זה שמחה.

החינוך הוא טוב. השכלה, אינשאללה השכלה גבוהה, זה נותן לי שמחה. אם אדם לא מחונך, מה שווה לו בחיים?

2. את למדת?

כן, סיימתי כיתה יב’ והלכתי ללמוד להיות מזכירה הרפואית. עבדתי בזה, וגם עבדתי הרבה בבית ספר, הייתי מורה מחליפה. נהניתי מהחינוך.

זה טוב לצאת, ללמוד, לעבוד. אישה לא צריכה להיות כל היום בבית. זה מה שאני עשיתי, ולפני 11 שנה התפניתי והקמתי את הקייטרינג, שזאת גם עבודה קשה. העבודה הכי קשה בעולם היא במטבח.

מורה גומר את הלימוד הולך הביתה, האח מוסמך מסיים משמרת, הולך הביתה, אבל מי שעובד במטבח, זה לא נגמר. אישה עבודתה די קשה.

3. את עובדת לבד?

אצלי בעלי עושה גם. אין דבר במטבח, שהוא לא יודע לעשות. הוא יודע לבשל יותר טוב ממני ומהבנות. אם תראי אותו עכשיו, איך הוא מקצץ את החובזה, את לא תאמיני..

אמר לי ‘הנה עשיתי לך חצי’, כי הידיים שלי עכשיו לא כל כך, 'זוזי, אני גמרתי לך חצי, ואני אמשיך לך’. הוא אוהב לעבוד בשקט, בלי לדבר.

4. ממי הוא למד?

הוא למד כל דבר בחיים שלו מהמשפחה. הוא בא ממשפחה גדולה, שם כולם מכבסים, מגהצים לבד. בעלי מקסים ברוך ה’.

5. נשמע יוצא דופן..

תראי, גם אצלכם הגבר עושה הרבה. בצבא לומדים את זה. אני רואה פה בקיבוצים מסביב, הגברים באים אליי לקחת מתכונים. אומרים לי את יכולה לתת לנו את המתכון של הכרוב? בא אליי גרמני בכריסמס, אמר לי אני מבשל עלי גפן אבל זה יוצא ככה טעים, רצה שאגיד לו מה לעשות.

פה מסביב יש כאלה שעושים. אנשים מוצלחים, שברוך ה’ עוזרים לאישה לסדר ארונות, מסדרים את המטבח, עובדים יחד. יש עקשניים, שלא רוצים לעשות כלום עד שהאישה תעשה. מה, לא מגיע לאישה לנוח שעה-שעתיים, אחרי שהיא באה מהעבודה בחוץ?

6. איך זה היה אצלך בבית שגדלת בו?

אבא שלי עבד, כבר שהיה ילד קטן מכר במחנה 80 כל מיני דברים של אמא שלו. הוא עזר, ולמד את כל העבודות, כך שאמא שלי הייתה חולה, הוא עשה הכל בבית.

בעלי כמו אבא שלי. הוא מתקן כל דבר בבית, וגם לימד את התאומות שיהיו כמוהו. אם מתקלקל המיקרו, טלוויזיה, מכונת כביסה, יש לי בת שיודעת לעשות ולתקן.

זה בגלל בעלי. הוא שווה ל – 10 אנשים, אם לא 20.

הוא מלמד אותם על הסדר, על הניקיון, איך לדבר עם אנשים, איך לגמור את העבודה בשקט, איך למסור את האוכל, להיות בלשון טוב, איך להתנהג עם האדם אם הוא קטן או גדול.

7. מהם שלושת הדברים שמאד חשובים לך בחינוך?

1. לאהוב את האדם מסביב, איך שהוא, לא מעניין אם הוא ערבי, יהודי, נוצרי

2. להיות נאמן לחבר, שלא חס וחלילה לגנוב

3. שלא ילך בדרך הרעה, שילך בדרך הנכונה – כל ילד יכול ללכת לדרך הנכונה. אם את כל הזמן רצה אחריו לדרך הנכונה, הוא יהיה בה! כל הזמן לרוץ אחריו, לא לעשות היום, ולשכוח שנה. ועוד דבר, תרוצי בלי שהוא ירגיש.

יש גיל נעורים שקשה להשתלט על הילד, גיל 14-18, שם את יכולה לראות ילדים מעשנים חשיש, אפילו בגיל פחות מ – 10. אם את לא תחזקי את הילד בידיים וברגלים, בראש ובמח, הוא בורח.

יש לי בעל ברוך ה’, שמשגיח. הוא משגיח על הילדים בלי שירגישו, מרחוק, על כל הילדים במשפחה, גם של האחים והאחיות שלו. מי שיכול להשתלט על הבית שלו והסביבה שלו יכול לחיות בשלום.

8. מאד נעים לשמוע את ההערכה שלך לבעלך

אין אדם שלם, אבל ברוך ה’ יש לו הרבה דברים שהם טובים. הוא מקסים, טפו טפו.

היאם אבו-עביד. הקייטרינג במייסר.

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים