דף הבית » לואב, בת 29 | Lu'av, age 29

לואב, בת 29 | Lu'av, age 29

  1. אני מגיעה מאריתראה. בגיל 18 כולם מסביבי ברחו מהמדינה, גם אני ברחתי. לא היה כסף, לא היה ממה לחיות. הייתי אז בת 18, ופשוט ברחתי, עזרו לי. משפחה שהיתה כבר בישראל ובאמריקה שלחה כסף, שעזר לי בדרך להגיע לפה.

2. בארץ הכרתי את הבעל שלי. אנחנו גרים בתל אביב עם שני הילדים בני 7 ושנתיים וחצי. אני עובדת ניקיון 10 שעות ביום, היום קצת פחות, כי עושים לנו בעיות, לא נותנים לנו לעבוד.

3. אני רוצה שהכל יהיה מסודר בלי בלאגן, אני לא רוצה שום דבר חוץ מזה בחיים. איך אני אסביר לך מה זה מסודר? חיים נורמליים. אם הייתי לומדת, הייתי אומרת שאני רוצה להיות רופאה.

Lu'av, age 29

  1. I come from Eritrea. When I was 18, everyone around me escaped the country, and so did I. There was no money, nothing to live on. I was 18, and I just ran away, I was helped. Family members who were already in Israel and America sent me some money, which helped me get here.
  2. I met my husband in Israel. We live in Tel Aviv with our two kids, 7 and 21/2 years old. I work as a cleaner, usually 10 hours per day; these days a bit less because they give us trouble, they don't let us work.
  3. I want everything to be in order, no troubles. I don't want anything else from life. How do I explain what's 'in order'? A normal life. If I were to go study, I would say I want to become a doctor.

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים