דף הבית » סיום, בן 46 | Siom, age 46

סיום, בן 46 | Siom, age 46

  1. אני מאריתראה. לא רציתי להיפרד ממשפחתי ומהמדינה האהובה, אבל לא שרדתי שם. עשיתי שירות לאומי, 9 שנים  נלחמנו באתיופיה. אם אתה נכנס לצבא אתה לא יוצא. זה היה קשה. אני וחבר תיכננו הרבה זמן לברוח ובסוף זה קרה. הלכנו יומיים והגענו לסודן. חייתי שם 3 שנים, עבדתי פה ושם שיהיה מה לאכול, אבל סודן לא מקום בטוח. הייתי חייב ללכת גם משם. אמרו לי לך לישראל, ישראל היא דמוקרטיה.
  2. אני חי בישראל כבר 11 שנה. יש לי אישה ושני ילדים. האישה שלי גם הגיעה מאריתראה. אני עובד בכל דבר, בבישול, ניקיון, מה שיש.
  1. אני לא יודע לאן אלך. רואנדה לא מקום בטוח. יש לי חברים שהגיעו לשם ומנסים לברוח משם אל הים התיכון ומשם לאירופה. אני אוהב את מדינת ישראל, את האנשים במדינת ישראל, אבל הממשלה לא רוצה אותנו.

Siom, age 46

  1. I'm from Eritrea. I didn't want to leave my beloved family and country, but I couldn't survive it. I was in the National Service; we were fighting Ethiopia for 9 years. Once you join the army you don't leave. It was hard. A friend and I were planning an escape for a long time and in the end, it happened. We walked for two days and reached Sudan. I lived there for 3 years, worked here and there to buy some food, but Sudan wasn't a safe place. I had to leave it too. They told me, 'go to Israel, Israel's a democracy'.
  2. I've been leaving in Israel for 11 years now. I have a wife and two kids. My wife also came from Eritrea. I work at anything; cooking, cleaning, whatever I can get.
  3. I don't know where I'll go. Ruanda isn't a safe place. I have friends who went there and are now trying to escape it through the Mediterranean and get to Europe. I love the country of Israel, and the people of Israel, but the government doesn't want us.

 

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים