דף הבית » יום 194, גאיה. מיני או לא מיני, זאת באמת השאלה

יום 194, גאיה. מיני או לא מיני, זאת באמת השאלה

יום 194, גאיה. מיני או לא מיני, זאת באמת השאלה

כך נפגשנו: אם הכל התקיים כמתוכנן כ – 1000 איש אמורים היו לפשוט בגדיהם עם שחר, ולהצטלם לפרויקט של הצלם ספנסר טוניק בים המלח. בפעמים הראשונות שראיתי את העבודות שלו, חשבתי שזאת מניפולציה ממוחשבת, לא היה נראה לי הגיוני.

גם כשדברתי עם גאיה והיא סיפרה שהיא א-מינית, חשבתי שיש פה משהו לא הגיוני, להיות א-מינית? ממש לא להימשך לאף אחד-אחת, כלום, ולהיות שלמה עם זה? גאיה כבר רגילה לפליאה הזאת, נראה שהיא אפילו משתעשעת ממנה.

1. א-מינית? פרטי, נמקי והסבירי

אני א-מינית שזה אומר שאני לא חשה משיכה מינית לאף אחד-אחת ואני לא רוצים להיות מינית במערכות יחסים.

מסתבר שיש תנועה כזאת בעולם שקמה ב 2001 והיא גדלה בקצב מסחרר. אני משמשת כדוברת התנועה בישראל ובשנתיים האחרונות עשיתי הרבה פעולות כדי להגדיל את המודעות לזה, החל מהרצאות שהעברתי בצבא, ועד לצעידה במצעד הגאווה האחרון, כמייצגת מיניות אלטרנטיבית.

2. איך את יודעת שאת א-מינית?

זה טריקי, כי זה לא שיש לך משיכה כלשהיא, שאת יכולה להשוות אליה את התחושה. ההשוואה היא בעיקר לאנשים סביבך. ראיתי אנשים סביבי שכן רוצים מיניות במערכת יחסים, ואני לא הצלחתי להרגיש את זה.כן רציתי קירבה, אינטימיות, ולא הבנתי מה לא עובד שם כמו שצריך..זה היה סופר מבלבל.

3. באיזה גיל היית?

בגיל 16 דברתי עם חברה ואמרתי שאני לא חושבת שנמשכתי למשהו ואולי משהו דפוק אצלי..

4. כבר בגיל 16? זה גיל מאד צעיר כדי לצאת באמירה לא?

נכון ולכן אחרי השיחה הזאת, נכנסתי לפורום של א-מיניות, קראתי, הזדהיתי, ואמרתי שאני א-מינית עד שיוכח אחרת. בפורום קבלתי כלים לחקר עצמי, ללמוד את עצמי בצורה טובה יותר, מאשר לא הייתי מתעסקת עם הנושא.

5. כמו מה למשל?

אנחנו רגילים לחשוב על הרבה דברים דרך פריזמה מינית, בעיקר מערכת יחסים. ברגע שנכנסת מיניות, יש הרבה יותר משמעות למערכת יחסים,  וכשאתה לא רוצה אותה, אתה לא יודע איך להגיע לרמה של קירבה.

לכן הקהילה נאלצה לפתח שיח הרבה יותר רחב בנוגע למה אנחנו מצפים ממערכות יחסים. התחלנו לשאול שיותר מותאמות לנו, כמו במקום לשאול ‘עם מי אני רוצה להיות’ אנחנו שואלים איזו מערכת יחסים אנחנו רוצים, מה היא תכיל. השאלה 'עם מי’ לא רלוונטית.

6. מה שאומר שהאפשרויות שלך למערכת יחסים כזו, הן  די מצומצמות

ככה גם אני ראיתי את זה בהתחלה, אבל אני מוצאת יותר ויותר אנשים שמתעניינים במערכות יחסים אלטרנטיביות.

הבנתי שאני פחות מחפשת מערכת יחסים רומנטית, אלא מחפשת שותפות לחיים. כיום יש לי אותה, עם החברה הכי טובה שלי. אנחנו כמו בנות זוג לחיים ואין שום דבר רומנטי או מיני בנינו, אבל אנחנו חולקות את החיים שלנו יחד, אני יכולה לספר לה דברים מאד אישיים, שאותם אני לא חושפת לאחרים, לקבל תמיכה ועידוד. התכנון שלנו הוא לעבור לגור יחד ולחיות יחד.

7. את לא חושבת שכל החשיפה והפעילות שלך, עלולים לקבע את הקביעה בתוכך? בכל זאת בגיל 21 הכל עוד פתוח.

תמיד יכול להיות שאפגוש אדם שישנה את חיים שלי בתחומים שונים וגם בתחום המיני, אבל אני לא מתכוונת לעצור ולחכות. כרגע הרגש שלי למין הוא בעיקר זרות, לא ממש חלק מחיי.

מצד שני, אני ללא ספק כן מקבעת, אבל אני יודעת שרוב הפעילות שלי בעניין, מתרכזת בחקר עצמי ובשאלות כדי לדעת טוב יותר מה אני רוצה בחיים. הדגל שלי הוא חקר עצמי דרך הא-מיניות, זה לא המהות.

8. למה חשוב לך לפעול?

הרבה אנשים היו בטוחים שהם דפוקים בגלל שהם כאלה, אני אחד מהם, וגם נמאס לי שאנשים אחרים חושבים שא-מיניות זו בעיה רפואית. הנושא לא נחקר מספיק לגבי למה זה קורה, אם זה באמת עניין של טראומות או תקיפה מינית מהעבר. אני יודעת שבמקרה שלי זה לחלוטין לא נובע מזה. אין לי מושג 'למה’, התשובה היא פשוט 'כי ככה אנחנו’.

גאיה שטיינברג

פורום א-מיניות  >

ואם כבר ספנסר טוניק ועירום, אז זה מה שגאיה חושבת על זה>

להגיב בפייסבוק | להרשם ל | |

 |

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים