דף הבית » יום 77, אפרת. מצווה גדולה להיות בשמחה

יום 77, אפרת. מצווה גדולה להיות בשמחה

כך נפגשנו: לפעמים בתוך הראיונות אני מחפשת למתן. אחרי המפגש העצמתי אתמול, עם אושרית, חיפשתי לשחרר קצת ולצחוק. מייד עלתה לי ההמלצה לראיין את אפרת. סטנדאפיסטית, שמופיעה רק מול קהל של נשים. אמנם צחקנו בזמן הראיון, אבל זה לא כאן, במילים. בסוף יצא ששוב אנחנו פה, בעינינים רציניים. טעימה מאפרת על הבמה, תוכלו לראות בוידאו קצר בסוף הראיון.

1. למה את מופיעה רק מול קהל של נשים?

הסיבה הרשמית היא שאני משתדלת להיות דתייה, ולכן זה קהל שיותר מתאים לי, נשים מכל המגזרים.

2. גם התכנים עוסקים בעולם של נשים?

כן, בשמחה של נשים, ובכאב של נשים. להבין מה זה הכח של להיות אישה.

בתחילת התשובה שלי הגעתי לרב אושר, דרכו ודרך המעברים שלי בחיים, הבנתי מה זו אישה. הדרך הכי טובה לתאר את זה היא דרך המשפט – ‘אישה בונה, אישה הורסת’. לאישה יש עוצמות מאד חזקות, והיא בוחרת לאן לנתב אותן, לבניה או להרס. זה דבר מאד קשה.

3. איך את מעבירה את המסר הזה בהופעות?

אני באה ממקום שאני מנסה להבין את התסכול של הנשים ולתת להן מקום להזדהות. למשל אישה שלא מסופקת מהאינטימיות עם בעלה, היא משתגעת מזה. היא יכולה להוציא את זה על הילדים, ביחס לא יפה לבעל, והיא לא תרוץ לדבר על זה בחוץ.

אבל אז תבוא אליה חברה ותספר לה שיש לה עניין עם בעלה, שהיא לא מסופקת ממנו. אותה אישה תהיה בשוק שמישהו מבין מה היא עוברת.. אחרי שהיא תוודא שזה אותו דבר גם אצל החברה, היא תגיד לה 'וואי גם אצלי זה ככה’ ושתיהן יירגעו.,ותגיע הקלה.

לרבי נחמן יש שיטת טיפול שהיה אומר אם יש חולה, תביא לידו עוד חולה שירחם עליו ואז שניהם יצאו מהמחלה.

4. דרך ההומור את מנסה להרגיע?

בהומור אני מנסה להרגיע מתוך הכאבים שלי, דרך מה שאני יודעת על עצמי. אני מרגישה את התהודה של זה אצל הנשים בקהל, בצחוק. אני לא קוראת למקצוע הזה סטנדאפיסטית, אלא משמחת.

אני מצליחה באמת לשמח, רק שאני באה להופעה מתוך האמת שלי. אחרת, לא מבינים מה אני רוצה, שום דבר לא מצחיק ולא עובר.

5. אומרים שמאחורי כל ליצן, מסתתר אדם עצוב, מזדהה עם האמירה הזאת?

כן, וודאי. אני מרגישה גם שבדור הזה כולם ליצנים.. יש המון דיכאון ועצב וחוסר ידע לאן לנתב את כל זה. אצלי ההופעות מביאות לי כוחות, אני נהנית מהכח הזה של ה'ביחד’.

6. ואם כבר אימרות, אז עוד אחת, אומרים ששמחה מאריכה חיים. את עובדת בדיור מוגן לקשישים, את יכולה לראות את זה מתקיים?

אני חושבת שזה נכון. יש כאלה שיש להם שמחת חיים שהיא מולדת ולדעתי הם פחות סובלים. אני מאד מקנאה בהם, ככה הם מסיימים את תפקידם פה בשמחה.

יש משפט שאומר 'כי בשמחה תצאו ובשלום תובלון’. לי זה אומר שאם כל מקום שאתה צריך לצאת ממנו, תצא בשמחה – אז תובל לשלום, לאן שלא תפנה.

אפרת מאירוביץ.

טעימה קטנה מאפרת >

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים