דף הבית » יום 155, קרן. שוד ושבר

יום 155, קרן. שוד ושבר

כך נפגשנו: היום תשעה באב, יום שיש בו משהו שקט יותר, אנרגטית. יום שמחדד את המסר של ‘ואהבת לרעך כמוך’. מתאים לנו, לרוח התקופה, וזה גם מתחבר לי, במובן מסוים, לסיפור של קרן.

ראיתי את קרן הולכת בין האורנים, כשלצידה כלב סלוקי, גבוה ורזה. על הכתף היא נושאת מנשא בד, כמו תיק, ובתוכו גור סלוקי מתוק, שרק הראש שלו מציץ החוצה. מראה שמייד העלה חיוך על שפתיי, אבל לא ידעתי כמה עצב ואהבה מסתתרים מאחוריו.

הסיפור של קרן זה סיפור על אהבה וחושך – מי שיודע לאהוב ככה, יודע להתעצב ככה. מביאה כאן את התקציר:

1. מאיפה מגיעה האהבה הגדולה הזו לכלבים?

כנראה שזה מגיע מפחד ואכזבה מאנשים, כזה שהגיע לשיא לא מזמן כשגנבו לי את הכלבים, 3 סלוקים מתוך 7 כלבים שאני מגדלת בבית.

2. איך זה קרה?

בערב חג שני של פסח, הלכתי לארוחת חג אצל חברים. כשחזרתי הביתה ב- 21.15 ראיתי חלון שבור. בהתחלה לא הבנתי שזו פריצה, את ישר חושבת מי יפרוץ לבית עם הרבה כלבים? חשבתי שהם ברחו. אחרי חיפושים מטורפים, לבסוף הבנתי שזו הייתה גניבה לשם גניבה.

מעבר לזה שאלו כלבים שאני אוהבת אהבת נפש, הם ידעו מה לקחת, את 3 הסלוקים שנחשבים הכי טובים בגזע בארץ, וגם ברמה עולמית באירופה. הייתה רשימת ממתינים ענקית לגורים והזכר היה רשום לתחרות יופי, העולמית בצרפת. מעבר לזה אלו כלבים שאני מתנדבת איתם באוכלוסיות מיוחדות וקשישים, אנשים שמאד נקשרו אליהם וזקוקים להם.

3. איך הרגשת?

 אפשר לומר שקרסתי נפשית שגנבו לי את הכלבים. אחרי חודש וחצי של חיפושים אינטנסיביים שכללו חוקר פרטי, פרסומים בעיתונים וכל מה שאפשר, פשוט קרסתי נפשית וכלכלית. לא יכולתי לחזור לעבוד ולתפקד בצורה עצמאית. הגעתי למקום הכי נמוך שאפשר ופשוט רציתי למות. היום אני בטיפול שעוזר לי להבין ולראות את הדברים.

4. מה בעיקר עוזר לך להתגבר היום?

שאלוהים שלח לי סלוקים אחרים שהם צאצאים של הכלבים שלי.

אני כבר לא יושבת לבכות כל היום, כי זה לא טוב, גם לכלבים שאני ככה. אני בעיקר בחרדה כי אני לא יכולה למנוע עוד גניבה, אבל אני לא יכולה לשבת בבית כל הזמן. זה  לא עושה טוב לא לי ולא לכלבים. אני צריכה לצאת, לעשות, לעבוד, אחרת לא אוכל לכלכל אותם ואז אאבד אותם. אני קודם כל אני קמה ומשקמת את עצמי עבורם.

5. תמיד היית מחוברת לכלבים, גם כשהיית קטנה?

ממש לא.. אמא שלי תמיד אמרה שזה עולה הרבה כסף לגדל כלב ולא היה לנו כסף מיותר.. אבל ברגע שעזבתי את הבית מצאתי ברחוב כלב מעורב שנמצא אצלי עד היום, ושם זה התחיל.

גיליתי מה זה כלב, שהוא כולו לב! מתוך זה החלטתי שאני רוצה ללמוד טיפול בעזרת בע"ח, שזו ההכשרה שלי. אני מתנדבת כבר כמה שנים עם הכלבים, בעבודה עם ילדים ואנשים מבוגרים. הכלבים שנגנבו היו כלבים שהכשרתי לעבודה טיפולית במשך שנתיים, זו המון השקעה.

6. מה יש בסלוקי שגרם לך להתחבר דווקא אליו?

כשלמדתי טיפול רציתי לעבוד עם אוכלוסיה פגועה גפיים ולקחתי כלב סלוקי קטוע רגל. טסתי במיוחד   לרומניה להביא אותו, קראתי לו 'לאהוב’ וממנו התחיל הרומן עם הסלוקים. זו נקודה שאי אפשר לחזור ממנה.. אחרי שהתאהבתי בו, כבר הצעתי את הבית שלי כבית אומנה לכל סלוקי.

סלוקי זה גזע ארץ ישראלי הבדואים אומרים שהם אלו שהתחילו את הגזע, אבל נאדר, מוסלמי, מגדל סלוקים מאירן, שדברתי איתו, אמר לי שזה התחיל משלמה המלך. שלמה המלך בחר בסלוקים וגידל אותם בארמון. כתוב בתורה 'זרזיר צר מתניים’. הוא העביר אותם לבדואיים העביר את הסלוקים לבדואים.

7. נאדר מאירן.. נשמע כמו קשר מעניין, איזה עוד קשרים יצרת בעקבות האהבה הזאת?

אינסוף. היום יש לי בפייסבוק משהו כמו 4,000 חברים ומתוכם 2,000 הם בעלי סלוקים, מכל העולם, גם  מוסלמים. אמנם כלבים זה לא חיבור טבעי אצלם, אבל מכיוון שסלוקי זה כלב ציד, הם מאמינים שהכלבים שנשלחו אליהם ממוחמד לספק ציד, ולכן הם מתחברים אליהם.

8. מה המטרה שלך היום?

הסלוקי הוא גזע שקיים כבר 10,000 שנה, ובשנת  2008 הוכרז כי הוא גזע בסכנת הכחדה. היום אחת המטרות הגדולות שלי בחיים, היא לשמר את הקווי הגזע של הסלוקי שיש לנו בארץ. זה לא פשוט כי יש המון ערבובים שעושים תמורת כסף וזו בעיה גדולה. זה משהו חדש, כי עד לפני 50 שנה, בכלל לא יכולת לקנות סלוקי, אלא רק לקבל ממישהו כמתנה, לאות שלום, או כבוד.

יש לי פרויקט שאני עושה למען השימור, ולא למען הרווח – בו אני מציעה למגדלים מחו"ל לקבל כלבים במחירי עלות. הם בתמורה צריכים לשלוח אחר כך צאצאים עם זיווג של כלב מהאזור שלהם. שלחתי כבר 6 גורים לחו"ל, זה המון ! בדרך כלל שולחים 2-3. אני מאד שמחה זה מצליח כי ששימור הכלבים זה משהו שכבר קורה.

9. את נשמעת כמו אמא גאה

אני מרגישה כמו אמא, לכן כל כך נשברתי. זו החבורה שלי.  אלו תמיד יהיו הילדים שלי.

צילום: קרן ו Anita Lopes Graça

——

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים