דף הבית » יום 145, מרינה. מכשפה יקרה שלי

יום 145, מרינה. מכשפה יקרה שלי

כך נפגשנו: אתמול הייתי עם הילדים פה בוואדי. מחצלת עמוסה צעצועים, שעלו עשרות שקלים, אותם הם מוכרים במחירים מופקעים של שקל-שתיים.

כמובן שאיך שהרוויחו את השקלים הראשונים, הם התאדו לדוכן הממתקים. מצאתי את עצמי לבד על המחצלת, מנהלת משא ומתן עם ילד בן 6 על איזו משאית (שקל. אין לי. חצי שקל. יאללה קח) ועל הדרך מוכרת את כל האוסף גוגוס שנאסף במשך שנה.

אצל חלק מהמבוגרים שבאו והלכו, ראיתי מהם את המבט בעיניים: זה שבודק, מחפש, מפעיל את החושים לגלות אוצר בתוך כל הג'אנק. אני מכירה את המבט הזה היטב. פעם חייתי בשווקי פשפשים, נסעתי אליהם במיוחד בארץ וגם בטיולים בחו"ל, מבחינתי זה היה המוזיאון הכי מעניין (היום אני מבינה שמשלמים על אחסון האוצרות משכנתא..).

בתוך כל האנשים באה אחת, נגיד בת 70 בערך והתעניינה בקופת חסכון של הגמדים. סיפרה שיש לה אוסף של גמדים כאלה, כבר 8 כאלה. ‘שמונה? את לא יודעת לאן זה עוד יכול להגיע’ אמרתי וחשבתי על הראיון עם מרינה:

1. מה כולל האוסף שיש לך?

משהו כמו 333 בובות של מכשפות, מבד, קרמיקה, מריונטות. רוב האוסף אלו בובות אירופאיות לא חדשות.  יש לי קצת מסין, אבל אני פחות אוהבת.

2. ממתי אוספת אותן?

לפני 4 וחצי שנים. עד אז לא אספתי שום דבר אבל הלכתי תמיד עם אבא שלי לכל מיני מקומות ושוקי פשפשים. הוא אספן מאד רציני של בולים רציני והצטרפתי אליו, ממש רק כדי להתאוורר. באחת הפעמים עברנו אצל שולי

כמה מילים על שולי: גם אני עברתי אצלה בשוק, ניסתה למכור לי צעצועים. אמרתי לה שאני מוכנה למכור לה, והיא לא הבינה מה העניין – אז יהיו לך עוד מה קרה? את יודעת כמה לי יש?

מסתבר ששולי היא אספנית מהליגה של הרציניים. מה אין לה! אם יעלה ראיון איתה אולי אפרט, אבל אציין שרק בגזרת  הצעצועים, בסקטור הברביות היא מחזיקה בשיא של 300 ברביות, כולל אחת ששמורה בכספת..

חוזרים למרינה—

ראיתי אצל שולי 5 מריונטות יפות ומלאות חן של מכשפות. לא מפחידות אבל עם אופי אמרתי שאני רוצה את זה אבל זה היה לי קצת יקר. חזרתי אחרי כמה שבועות, ונשארו רק 2, לקחתי אותן ומפה הכל התחיל.

3. ידעת שהאוסף יצמח לכאלה מיימדים?

מהתחלה רציתי שזה יהיה אוסף של מכשפות. לא היו לי שום אוספים לפני כן, גם לא כשהייתי ילדה. זה כבש אותי! זה לא בובות עם קריאולינות, זה משהו מיוחד ושונה.

4. מה זה אומר לתחזק אוסף כזה?

בעיקר צריך מקום בבית ולחפש היטב.. מאד קשה למצוא משהו חדש לאוסף, כי אנחנו חיים במדינה יהודית ומכשפות לא מתאימות לדת שלנו, למרות שאין איסור מפורש.. אפשר למצוא פה מלא בובות עתיקות, אבל מכשפות את כמעט ולא רואה.

היה לי כמה פעמים מזל. קניתי מאנשים אחרים, שאספו פעם מכשפות ולא רצו אותם יותר. ככה הצלחתי להשיג כמה בבת אחת, בעיקר מכאלה שפינו דירות של אנשים מגרמניה שחיו פה.

5. החיפוש אחרי המכשפות הוביל אותך למפגשים מיוחדים?

זה מוציא אותי לנסיעות בכל הארץ. לשוק ביפו, בחיפה והרבה מסעות באינטרנט. אני מחפשת את זה בכל מקום, ככה פגשתי את דפנה שמכינה את המכשפות במסעדה 'קדרת המכשפה והחלבן’, שנוצר ביננו קשר והראיתי לה את האוסף.

יש כמובן גם את הקשר עם שולי, שנעשינו חברות והיא כבר מחפשת בשבילי בכל מיני מקומות, שולחת אותי לאנשים, ויש חיפוש גם בחו"ל.. בפראג למשל מצאתי בובה מדהימה מלפני 100 שנה.

6. מה משמעות של האוסף בחיים שלך?

זה אנרגיה. זה מושך אותי לצאת מהבית לבילוי אחר חוץ משופינג וקניון, וגורם לי לפתוח עיניים לדברים שאולי לא הייתי רואה, ויש דברים יפים בחוץ.

7. מה ילדים אומרים שהם רואים את האוסף?

מבוגרים אומרים 'וואו’.. הילדים לא מפסיקים לשאול – כמה מכשפות יש או מה הם עושים אצלך ואז הם ישר מתחילים להיכנס לסיפורים. למשל האחיינית שלי בת ה- 3, מספרת לחברות שלה, שבלילה כל המכשפות יוצאות לפיקניק וחוזרות למקום בבוקר, כדי שמרינה לא תראה ..

8. הם לא מפחדים? בכל זאת מכשפות..

צריכים לפחד מאנשים ולא מבובות.. אלו סתם בובות עם אופי

9. תמכרי את האוסף מתישהו?

לא נראה לא .. למרות שיכולתי להרוויח הרבה, אפילו רק מהמכשפה מפראג, שהערך שלה הוא פי כמה ממש שקניתי, אבל אני לא מסתכלת כאל אוסף למכירה, לפחות בינתיים.

מרינה לויש.

 

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים