דף הבית » יום 129, מירי. מעגלים

יום 129, מירי. מעגלים

כך נפגשנו: אני תופסת את מירי ברגע טוב. בדיוק אתמול אישרו את כהונתה כדירקטורית בחברה הכלכלית של בית שמש, רגע לפני השיחה היא נרשמה ללימודי מגדר לתואר שני ועוד שבועיים היא מצטרפת למשלחת לוושינגטון של מנהלי מתנ"ס. שלושה דברים ברצף, שאף אחד מהם אינו ברור מאליו כשאת אישה. עניין אותי להבין בתוך איזו סביבה נשית היא פועלת, שמשמשת לה השראה ומביאה אותה לעשייה הזאת.

1. מי אלו הנשים איתן את פועלת?

אני מנהלת מתנ"ס והפעילות המרכזית עם נשים היא במועצה, מועצת רמת בית שמש.  אחת לשלושה שבועות כ- 40 נשים מתכנסות לדון בעייני המועצה. זאת אוכלוסיה נשית מאד הטרוגנית, נשים חרדיות לצד נשים דתיות לאומיות וחילוניות, ממוצאים שונים, מאד מגוון.

המטרה היא לייצר אווירה שלמרות השוני בינינו, וההשתייכות המגזרית השונה, נוכל לחיות אחת ליד השנייה. אנחנו נפגשות ברחוב, בבנק, בתור לסופר, כשנכיר נוכל לדבר אחת עם השנייה, נוכל להתאחד שמישהי שנמצאת בצרה או לשמוח בשמחתה. לקיים סוג של דיאלוג, מגע.

2. זה עובד? נוצרו חברויות?

בואי נגיד שאנחנו מתכנסות יחד, אנחנו מייד גולשות לשיחות אישיות בינינו ולפעמים קשה להגיע למטרות שלשמן התכנסנו… יש אחדות. למשל אחת הנשים החרדיות היתה צריכה עזרה כספית בגלל פציעה של הבת שלה, וכולנו נרתמנו וגייסנו.

יש הרבה תמיכה בנושא תעסוקה. אנחנו מייעצות אחת לשנייה, מיידעות על משרות ובאות לתמוך כשצריך. אחת הנשים היא בחורה אתיופית, זמרת ורקדנית ועשתה הופעה. הגענו כדי לפרגן. היה לנשים מאד חשוב להעביר מסר שאנחנו חברות שלך ובאות לראות אותך מופיעה.

3. מה זה נותן לך החיבור איתן?

אני מאד נהנית לעסוק בחיבורים בין אנשים ואני עושה את זה בכל מיני רמות. זה גם העניין הנשי שככל שאני מעמיקה בו יותר ומגלה דיאלוג נשי, חכמה נשית, צרכים נשיים. זה עולם שמדבר אליי ויש לי מקום להשפיע ולעשות.

4. מה היית רוצה לראות בו אחרת?

אני יכולה לדבר בסיסמאות כי למשל מפריע לי לראות אוכלוסיות נשים מוחלשות, אבל זה פופוליסטי. אני עוד לא יודעת מה בדיוק הכיוון, אלמד מהדרך אבל זה יהיה משהו שעושה טוב לנשים שמשפר את איכות החיים.

5. יש דמות נשית שמחזקת אותך, שלימדה אותך משהו חדש?

דודה שלי בת 80, שנפטרה לפני שבוע. תמיד היא היתה דודה רחוקה יחסית, לא הכרתי את הסיפור שלה יותר מידי, עד שהגיעו בנות המצוה של הבנות שלי ואז צילמנו אותה לסרט. מאד הופתעתי ממה שפגשתי, כי במראה החיצוני היא נראתה מאד עממית, צמות קלועות, מטפחת, מבוגרת, משהו צנוע.

פתאום בעשיית הסרט ראיתי כמה האישה הזאת אסרטיבית, מלאה בחכמה, מבינה בכל תחום ובמה שקורה בעולם. יותר מזה, היא עצמה הייתה אמא ל 10 ילדים ואפשר היה לראות איך מבינה את הבנות שלי, לנימי נפשן בגיל הרגיש הזה.

לפעמים חושבים שאם היא מבוגרת ונראית עממית, מה היא כבר מבינה, מה היא תחדש לנו המודרנים, אבל ישבנו איתה וכל מילה הייתה משהו, זה היה מאד מלמד עבורי.

מירי שלם.

  ———-

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים