דף הבית » יום 51, אורית. כל הרוצה להיות מפורסם יקרא מעשה זה *

יום 51, אורית. כל הרוצה להיות מפורסם יקרא מעשה זה *

רשמת במוזיאון נחום גוטמן, חוגגת השנה 40 שנות נישואים, אם ל- 2 בנות וסבתא לשישה.

נפגשנו כך: אל אורית הגעתי דרך אפרת שראיינתי כאן. היא המליצה לי בחום לדבר עם אמה. לאורית זה היה קצת מוזר שמישהו רוצה לראיין אותה. היא אמרה שהיא שייכת לדור שבו אדם לא צריך לספר בשבחי עצמו. אלו זה ערכים שהיו פעם, היא אומרת. מפה התחלנו את השיחה.

1. למה זה היה כך אז?

אז האמינו ב'לעשות’. המושג סלבריטי לא היה חשוב. החשוב היה לעשות במובן הערכי, למען החברה ליזום לעשות דברים, ולא רק במובן לעשות לעצמי.

2. איך את רואה את מה שקורה היום?

אמנם זו הכללה, אבל היום אנשים רוצים להתפרסם כמטרה, והתקשורת נותנת לזה במה. בני נוער רוצים להיות מפורסמים.  את שואלת במה אתם רוצה להיות מפורסמים והם עונים ‘בלהיות מפורסם’, ממש כערך, שזה נבוב. מילא אם אתה מתפרסם על גילוי מדעי שעשית, על משהו שיצרת, על הישג כלשהו, אבל מה רק להיות מפורסם? זה ערך?

אולי אני נשמעת מתקופה אחרת אבל אותי נורא מעציב. אני לא נגד להתפרסם אבל שזה יהיה בזכות מצוינות.

3. איפה עוד את רואה את ההבדל בין אז להיום?

בנכונות לקחת משימות, במשמעת עצמית היום מחפשים דרכים עוקפות. במסגרת העבודה שלי במוזיאון, אני רואה סטודנטים שבאים אליי ולא מתביישים ושואלים אם יש 'עבודה על..’ “זה דחוף”, הם אומרים לי,  “אני צריך להגיש מחר”. אני אומרת שאין, גם אם יש לי עבודה דומה.

אלו שאלות שמרגיזות אותי. אולי אני יוצאת הרעה, אבל אני אומרת ממקום שמאד מאמין בזה. עסקתי בחינוך 30 שנה, אני לא יכולה להתנתק מהמחנכת שבי. במקום זה, אני מציעה לאותו סטודנט מאמרים שהוא יכול לקרוא.

4. נחום גוטמן היה גיבור ילדותך?

בוודאי, אני במוזיאון אני מרגישה שהיום אני חיה את ילדותי מחדש. אני מדפדפת ב'דבר’ ובספרי ילדים שאייר בשנים שאני הייתי ילדה. גדלתי על זה באמת וספרי לימוד שהיו לי בתור ילדה בבי"ס מאד עיצב את אישיותי. גם כשגדלתי, אני זוכרת שהתחתנו ולא היה לנו כסף לתמונות. לקחנו צילום של עבודה של נחום גוטמן מלוח שנה והדבקנו אותו קרטון ביצוע ותלינו על הקיר..

5. את מכירה את גיבורי תרבות של היום?

אני מכירה דרך הנכדים שלי. אני לא מזלזלת בחדשים, אבל צריך לשמור מקום של כבוד ולא לשכוח את גיבורי התרבות שהיו. אני משתדלת להכיר לנכדיי את גיבורי התרבות שלי. אני חושבת שהם עדין רלוונטיים ומרתקים

6.  כמו מי למשל?

מרים ילן-שטקליס,  לוין קיפניס, כמובן נחום גוטמן, כל מי שגדלתי על סיפוריו ושיריו, ושגדלתי עליו וגידלתי את בנותיי

7. אז את שרת התרבות במשפחה?

תמיד הייתי. אני נהנית ללכת עם ילדים להצגות, הסקרנות שלהם, המבט שלהם, התגובות שלהם, וגם אני אוהבת את זה. אני לא אלך איתם לג'סטין ביבר,  אני אלך לתאטרון 'אורנה פורת’.

8. לאן את ממליצה לקחת את הילדים?

יש בתאטרון הפרינג’ הפקה מוסיקאלית, עיבוד לסיפור 'גולו מלך זולו’, אמנם היא לא עם כל מיני 'יפיופיים’, אלא עם זמרי אופרה אבל זו חוויה אמתית.

 ——

*על משקל ’כל הרוצה להיות רב-חובל יקרא מעשה זה ’ של נחום גוטמן, סיפור ילדות אהוב.

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים