דף הבית » יום 90, יעל. הדיאלוג יוצא מחדרי חדרים

יום 90, יעל. הדיאלוג יוצא מחדרי חדרים

כך נפגשנו: רחלי שראיינתי שבוע שעבר הכירה לי את יעל. היה לי מעניין מאד לדבר עם מישהי שגם חיה סביב פרויקט פייסבוק, חצי מהראיון היה ‘וואו גם אני’.

זה באמת מדהים איך המדיום הזה – פייסבוק – מאפשר לנו לגשר, על אמת, בין המחנות שבראש שלנו. אפילו בקצת.. מדהים עד כמה אנחנו לא מכירים באמת את אלו שחיים סביבנו, אלא ניזונים מסטריאוטיפים ומרצון להגן על דעתנו (הצודקת כמובן). יעל מאפשרת הכרות  – לא שכנוע, לא שינוי דעות -רק הכרות, וזה כבר הרבה. תפתחו את הראש ותשמעו את יעל, מנהלת דף ב – F   שנקרא 'חרדים – נעים להכיר’

1. מה בדיוק עושה הקבוצה?

התחלתי את הקבוצה לפני 8 חודשים, כחלק מפרויקט שעשיתי לשינוי התדמית של המגזר החרדי

2. למה את חושבת שצריך לשנות את התדמית?

יש כאלה שיגידו שלא חשוב אבל אני יוצאת המון ונפגשת עם אנשים חילונים וכל הזמן שומעת את המשפט 'את לא כמו כולם’ ומסתבר שאני כן כמו כולם, רק לא מכירים אותם!

אני שומעת את זה כמעט מכל אדם חרדי נורמאלי, כזה שלא מראים בתקשורת .. ורציתי לספר שאנחנו כמו כולם.

כל הפרויקט תאורתי ה F היה פן אחד בפרויקט אמרתי שלא עולה כסף לא צריך קשרים יאללה אני יכולה לעשות כתחביב. העליתי את הדף.

3. מה המטרה של הפעילות בקבוצה?

שיהיה אמצעי להדברות בין המגזרים ובנוסף אני מנסה להראות דברים שפחות מכירים כמו מושגים מהעולם החרדי שאני מסבירה ב'פינת המושג’ או אנשים שונים שמציגים את עצמם ואפשרלשאול אותם שאלות בפינה של 'נעים להכיר’. אני מעלה אנשים מכל המגזרים, חילונים ודתיים, ובמשך שעה וחצי אנשים שואלים שאלות ובאמת רוצים להכיר.

4. את רואה שבאמת מגיעים להבנה או שאנשים נתקעים בדעות של עצמם?

הדף לא קיים במטרה לשנות דעות, אלא יותר במטרה להכיר את הדעות האחרות. כשאין הכרות אז יש יותר שנאה וכעס, כשיש הכרות, גם אם אני לא נסכים, לפחות תביני אותי.

אני מאמינה הדברים הקטנים ישתנו עם הזמן. אני כן מאמינה ב'תעביר את זה הלאה’, כל מסע של אלף מיילים מתחיל בצעד ראשון. כיום אין במגזר החרדי שום דוברות מסודרת וזה מאפשר פתח לשיחה

5. אלו אנשים הדף מביא?

הדף מושך אנשים שרוצים לדבר ולהכיר אך גם מושך אוטומטית קיצונים חרדים והמון אתאיסטים. הם למשל לא באים במטרה לשנות אלא רק להגיד את דעתם, לקלל או לריב. במקרים קיצוניים אני חוסמת אותם

6. מה עיקר העבודה שלך בכל זה?

תצחקי כמה שזה נשמע פטרוני, אבל עיקר העבודה לי זה לחנך לתרבות דיון. אני לא מאפשרת התלהמויות, וזה מוכיח את עצמו, נוצר קשר רגשי למקום הזה. יש המון אנשים שהם ממש אנטי דת, אבל הבינו את השיטה ואמרו בפורומים אחרים אנחנו מתבטאים בצורה אחרת, אבל פה הם מבינים שיש תרבות דיבור.

למשל לפני יומיים אחד החברים החרדים הכניס לינק כי רצה להראות איך מציגים את החרדים באור נבזי. הלינק היה מלא בניבולי פה קללות גסות, וכשמצאתי את זה על הקיר, עם המון תגובות נזעמות של הגולשים, ביקשתי שאם הוא רוצה להעביר דיעה שיגיד אבל שיוריד את הלינק.

למחרת אותו בחור העלה אודיו, בו הקליט את עצמו, אמר שהוא מתנצל שהוא פגע ברגשות..

7. עד כמה את חיה את מה שקורה בדף?

אני עובדת המון שעות 8-10 ביממה המון עבודה פסיבית כמו לסנן, לשחזר תגובות.

לאיפה שאני הולכת הדף בראש מעייני, אני הולכת עם זה לכל מקום. כולם משתפים פעולה עם זה. יש לי חמישה ילדים מקסימים שגם לוקחים חלק ומציעים לי נושאים ובעלי שתומך בי מאד מאד. זה מאד כיף כי עד עכשיו גידלתי את ילדיי, ועכשיו אני לעצמי. יצאתי ללמוד, ואני אפילו מפנטזת על עבודה בחוץ, ביחסי ציבור..

8. אלו סטראוטיפים נשברו דרך הפעילות מהצד החילוני?

השתמטות. דרך הפעילות אנשים מודעים למהפך שחל בתחום הזה, יש הרבה יותר חרדים מתגייסים היום

9. מהצד החרדי?

עניין המשפחה. איכשהו היה נדמה שהמבנה של תא המשפחה לא עומד בראש מעייניו של החילוני, אבל משיחות ומהיכרות בלתי אמצעית  נראה שזה לא נכון, יש משפחתיות יפה ונעימה.

10. מרגישה סיפוק?

עשיתי משהו, אין ספק. גם מובילי דעת קהל במגזר מאד עוקבים אחרי, אולי חלק מהם רוצים שאפול.. אבל אני עושה ממקום נקי. אין לי פוליטיקה שעומדת מאחוריי וזה אחת הסיבות שנוצר פה משהו אמיתי.

אל תפספסו שום מסע!
הרשמו לעדכונים